Zamrażają ciała za milion złotych. Niemcy chcą wskrzeszać ludzi

Korytarz w szpitalu
Korytarz w szpitalu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | bnorbert3
Norbert Garbarek

22.02.2023 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niecodzienny pomysł na biznes ma dr Emil Kendziorra, niemiecki lekarz zajmujący się krioniką. Jego firma, Tomorrow Biostasis oferuje klientom kriokonserwację, co w przyszłości może umożliwić wskrzeszenie ciała.

Schłodzenie ciała do temperatury -196 st. C, a następnie umieszczenie go w kapsule z ciekłym azotem. To główna zasada działania kriokonserwacji, którą firma Tomorrow Biostasis zamierza zainteresować klientów chcących wskrzesić swoje ciało po śmierci. W całym projekcie jest tylko jeden problem: dr Emil Kendziorra nie daje gwarancji, że "zmartwychwstanie" będzie w ogóle kiedykolwiek możliwe.

Można kupić sobie obietnicę wskrzeszenia

Cały proces, który oferuje Tomorrow Biostasis jest stosunkowo prosty. Ciało zmarłego zostaje zamrożone do temperatury ok. - 200 st. C, następnie przenoszone do specjalnej kapsuły – a później pozostaje już tylko czekać na rozwój nauki. To kluczowy element, od którego właściwie w pełni zależy to, czy proces wskrzeszenia po latach będzie możliwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Firma gwarantuje, że dopełni wszelkich starań, aby ciało przeznaczone do kriokonserwacji było przygotowane w możliwie najlepszy sposób. Obejmuje to przede wszystkim przewóz specjalną karetką, która szybko zjawi się u denata i natychmiastowe mrożenie w szwajcarskim laboratorium (w Rafz). Kolejny krok to czekanie. Lekarze w cenie usługi przeprowadzą szereg zabiegów, które mają przywrócić życie człowieka – to jednak zależy przede wszystkim od tego, czy nauka na obecnym etapie rozwoju na to pozwoli.

Współzałożyciele Tomorrow Biostasis. Od lewej: Fernando Azevedo Pinheiro i Dr Elim Kendziorra
Współzałożyciele Tomorrow Biostasis. Od lewej: Fernando Azevedo Pinheiro i Dr Elim Kendziorra© Tech.eu | Tech.eu

Dwie opcje do kupienia. Jedna kosztuje prawie milion złotych

Pierwsza opłata, którą chętny na udział w projekcie musi ponieść to 25 euro miesięcznie. Opłacanie członkostwa pozwala w dalszej kolejności wybrać rodzaj kriokonserwacji. Tutaj opcje są dwie: pełen pakiet, który obejmuje mrożenie całego ciała kosztuje 200 tys. euro. Można też wybrać opcję konserwacji samego mózgu – wówczas cena usługi spada do 60 tys. euro. Najistotniejsze oczywiście jest wstępne zgłoszenie się bezpośrednio do firmy celem ustalenia szczegółów dotyczących kupienia sobie obietnicy wskrzeszenia w przyszłości.

Chłodziarka, która mrozi ciało do temperatury -196 st. C
Chłodziarka, która mrozi ciało do temperatury -196 st. C© Tech.eu | Tech.eu

Kriokonserwacja mózgu jest na razie bardziej realnym scenariuszem wskrzeszenia

Emil Kendziora cytowany przez portal Tech.eu informuje, że doskonale zdaje sobie sprawę z trudności całkowitego wskrzeszenia ciała. "Jeśli zostaniesz poddany kremacji, masz zerową szansę na odrodzenie. Ale jeśli zostaniesz poddany kriokonserwacji, szansa jest większa niż zero" – wyjaśnia.

Jeszcze w 2016 r. naukowcy udowodnili, że przywrócenie do życia mózgu poddanego kriokonserwacji (badane wykonali na króliku) jest wykonalne – a komórki i tkanki po takim procesie są zachowane w bardzo dobrym stanie. To właśnie daje nadzieję, że kriokonserwacja ludzkiego mózgu w przyszłości pozwoli "przenieść" wiedzę, wspomnienia i generalnie wszystko to, co zapamiętuje mózg – np. do komputera.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)