Zamiast roweru – hulajnogi nie tylko dla najmłodszych
Kiedyś hulajnogi były zabawką przeznaczoną dla dzieci. Dziś jest to szalenie modny środek transportu, który może zastąpić rower. Jaką hulajnogę wybrać? Zobacz wskazówki.
21.06.2019 | aktual.: 21.06.2019 11:03
Hulajnoga – typy
Hulajnogi możemy podzielić na kilka typów: ze względu na przeznaczenie (do spokojnej miejskiej jazdy bądź jazdy wyczynowej), użytkowników (dzieci, młodzież, dorośli) czy napęd (tradycyjna i elektryczna).
Najczęściej kupujemy standardowe hulajnogi rekreacyjne, którymi jeździmy po prostym, miejskim chodniku. Tego typu modele nadają się przede wszystkim dla początkujących i dzieci. Najczęściej mają jeden podest (czasem można znaleźć z dwoma podestami) i dwa niewielkie kółka (ok. 100 mm średnicy). Niektóre modele można złożyć i w razie potrzeby schować do bagażnika samochodu albo do szafy. Drugim typem są hulajnogi wyczynowe, umożliwiające wykonywanie trików, które mają solidniejszą konstrukcję i małe koła. Trzecim typem są hulajnogi turystyczne, przeznaczone do długiej, bardziej komfortowej jazdy. Te mają większe, grubsze i bardziej miękkie koła (powyżej 120 mm średnicy). Będą odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników, którzy chcą rozwinąć większe prędkości.
Hulajnogi dla dzieci różnią się od modeli przeznaczonych dla dorosłych i to nie tylko wielkością. Egzemplarze dla najmłodszych zazwyczaj są bardzo kolorowe i mają też więcej kółek (np. dwa z przodu, jedno z tyłu), a niekiedy nawet siodełko, co ułatwia zachowanie równowagi. Hulajnogi dla starszych dzieci bardziej przypominają modele dla dorosłych, ale są mniejsze i ich nośność również jest niższa.
Hulajnogi mogą być napędzane siłą mięśni albo akumulatorem. Hulajnogi elektryczne to odpowiednia alternatywa dla tych, którzy cenią szybką jazdę i nie chcą się zbytnio wysilać. Należy jednak wiedzieć, że ich cena zazwyczaj przewyższa ceny tradycyjnych hulajnóg (niektóre modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych), oczywiście jeśli mamy na myśli egzemplarz dobrej jakości, który posłuży dłużej niż sezon. Hulajnoga elektryczna jest wygodna, ale trzeba pamiętać o ładowaniu akumulatora, by korzystać z jej dobrodziejstw w pełni.
Hulajnoga – kółka
Za najważniejszą część hulajnogi można uznać kółka. To od ich jakości wykonania oraz typu zależy nasz komfort jazdy. Małe kółka, jak już wiemy, nadają się do wolniejszej jazdy rekreacyjnej i jazdy wyczynowej, zaś duże będą odpowiednie do długiej, szybszej jazdy. Warto też zwracać uwagę na ich twardość. Modele najbardziej miękkie, oznaczone symbolem od 74A do 82A, ścierają się najszybciej, ale za to są przyczepne i umożliwiają wysoki komfort jazdy. Modele średniotwarde (do 86A) występują najczęściej w hulajnogach rekreacyjnych, bo nadają się do jazdy po asfalcie. Najbardziej twarde kółka (do 100A) znajdują się w hulajnogach wyczynowych, gdyż są bardzo trwałe i odporne na uderzenia.
Z kółkami wiążą się łożyska – im większe, tym lepiej nadają się do szybszej jazdy, a co za tym idzie – będą lepsze dla zaawansowanych użytkowników.
Hulajnoga – kierownica, rama, podest
Warto również zawracać uwagę na jakość ramy, podest i kierownicę hulajnogi. Rama w egzemplarzach dla dorosłych jest najczęściej wykonywana z trwałego metalu. Hulajnogi dziecięce zaś wyposażone są zwykle w ramy z tworzyw sztucznych, które nie uniosą ciężaru dorosłego. Podest również powinien być jak najbardziej wytrzymały i dostosowany do wielkości stopy. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z jeżdżeniem na hulajnodze, wybierzmy szerszy jej model, który zapewni większy komfort.
Kierownica w hulajnogach dla dorosłych jest regulowana, co pozwala dostosować wysokość do wzrostu jeżdżącego. Zazwyczaj wykonuje się ją albo z aluminium, albo ze stali, przy czym aluminium jest lżejsze, aczkolwiek droższe.