Założyciel Netscape zapowiada RockMelt - rewolucyjną przeglądarkę

Założyciel Netscape zapowiada RockMelt - rewolucyjną przeglądarkę

17.08.2009 14:00, aktual.: 17.08.2009 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marc Andreessen, współzałożyciel Netscape Communications, zapowiedział nowy projekt przeglądarki internetowej o roboczej nazwie Rockmelt. Założenia Andreessena są bardzo ambitne - Rockmelt miałoby po premierze godnie konkurować z takimi gigantami jak Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari czy Chrome - podaje New York Times

Marc Andreessen, współzałożyciel Netscape Communications, były dyrektor ds. technologicznych America Online (AOL) oraz wreszcie - współtwórca przeglądarek intarnetowych Mosaic i Netscape Navigator - już niedługo zaprezentuje światu swój nowy projekt przeglądarki internetowej RockMelt.

Obraz
© (fot. IDG)

Osoby odpowiedzialne za RockMelt to specjaliści znani głównie z projektu Netscape Nawigator, w tym m.in. Marc Andreessen oraz Eric Vishria i Tim Howes. Przypomnijmy, że Netscape była niegdyś najpopularniejszą przeglądarką na rynku. Aplikacja pojawiła się w połowie października 199. roku i była oparta na Mosaic. Program szybko zyskał uznanie użytkowników, tak, że do połowy 1995 roku używało go ponad 80% internautów. Przełomowym dla rozwoju Navigatora okazał się rok 1998, kiedy to Netscape zaprzestał pobierania opłat za korzystanie ze swojej przeglądarki i ogłosił, że będzie ona rozwijana na licencji open source. Kilka miesięcy później na mocy wartej 4,2 mld USD transakcji Netscape został przejęty przez koncern AOL. W międzyczasie Netscape Nawigator utracił palmę pierwszeństwa na rynku przeglądarek na rzecz Internet Explorera dodawanego do każdego sprzedawanego systemu Windows. W 2003 roku władze AOL zwolniły większość osób pracujących nad rozwojem Navigatora. W roku 2007 koncern AOL zapowiedział, że
przeglądarka Netscape Nawigator nie będzie dalej rozwijana.

Rockmelt ma być przeglądarką, która zaoferuje użytkownikom funkcje maksymalnie zbliżone do wymagań współczesnego rynku., m.in. zintegrowanie z aplikacjami webowymi oraz serwisami społecznościowymi. Na stronie Rockmelt przez pewien czas znajdowała się notka dotycząca polityki prywatności. Można było tam znaleźć zapis "zaloguj się do Rockmelt za pomocą ID Facebooka". Niestety zapis został szybko usunięty ze strony. Autorzy postanowili również go nie komentować.

Autorzy Rockmelt informują, że do finalizacji prac nad przeglądarką jeszcze daleka droga. Trzeba przyznać, że aktualnie nowa marka miałaby spore trudności z wejściem na hermetyczny rynek przeglądarek. Z najnowszych badań Net Applications jasno wynika, że Internet Explorer ze swoim wynikiem 68. zasięgu wciąż dominuje wśród internautów. Jedynym realnym zagrożeniem dla przeglądarki Microsoftu jest obecnie Mozilla Firefox, która z wynikiem 23% popularności zajmuje "odległe" drugie miejsce. Inne popularne marki, w tym Chrome, Opera czy Safari, wciąż mają łącznie tylko około 9% rynku.

Na stronie internetowej rockmelt.com - http://www.rockmelt.com/ można zapisać się do newslettera i śledzić najważniejsze wydarzenia związane z przeglądarką.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)