Zakaz sprzedaży niektórych produktów Apple'a i Samsunga

Zakaz sprzedaży niektórych produktów Apple'a i Samsunga

Zakaz sprzedaży niektórych produktów Apple'a i Samsunga
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
24.08.2012 09:38, aktualizacja: 24.08.2012 12:05

Sąd w Seulu orzekł w piątek, że koncerny Apple i Samsung wzajemnie podkradały sobie opatentowane rozwiązania stosowane w smartfonach i tabletach. Nakazano wycofanie ze sprzedaży w Korei Płd. niektórych produktów.

Po wyroku z półek sklepowych w tym kraju mają zniknąć cztery produkty Apple'a: smartfony iPhone 3GS i iPhone 4 oraz tablety iPad 1 oraz iPad 2. Samsung z kolei będzie musiał wycofać ze sprzedaży 10 modeli, m.in. smartfony Galaxy S II. Zakazem nie zostały objęte najnowsze produkty obu firm.

Trybunał skazał Apple'a na grzywnę w wysokości 4. mln wonów (35,3 tys. dolarów) za wykorzystanie dwóch patentów Samsunga, będącego największym producentem telefonów komórkowych na świecie. Według sądu Apple, będący z kolei światowym liderem na rynku tabletów, skopiował rozwiązanie, które umożliwia oszczędzanie energii oraz takie, które pozwala na zwiększenie skuteczności transmisji danych.

Sąd orzekł, że Samsung będzie musiał zapłacić firmie Apple 2. mln wonów (22 tys. dolarów) za wykorzystanie jej patentu związanego z przeglądaniem dokumentów elektronicznych.

Spory patentowe między tymi koncernami toczą się obecnie w sądach w wielu krajach. Najbardziej oczekiwany jest wyrok trybunału w Kalifornii. Apple w zeszłym roku zarzucił Samsungowi, że jego smartfony i tablety z serii Galaxy są praktycznie wierną kopią popularnych iPhone'ów i iPadów. Apple domaga się 2,5 mld dolarów odszkodowania. Samsung twierdzi z kolei, że firma Apple skopiowała wiele opatentowanych przez niego rozwiązań. Południowokoreański koncern żąda od Apple'a 42. mln dolarów.

Sprawy sądowe między firmami toczą się ze zmiennym szczęściem. W Niemczech sąd zabronił ostatnio Samsungowi sprzedawania w Europie tabletu Galaxy Tab 7.7. natomiast odrzucił wniosek Apple'a o analogiczny zakaz sprzedaży większego tableta Galaxy Tab 10.1N.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)