Żaglica pacyficzna jest zwinna i dynamiczna. Oto najszybsza ryba świata

Mknie przez głębiny oceanów z zawrotną prędkością wynoszącą w porywach ponad 120 km/h. Gdyby "płynęła" w terenie zabudowanym, to w optymistycznym wariancie otrzymałaby srogi mandat i kilkanaście punktów karnych. Ta ryba zadziwia naukowców z całego świata.

Żaglica pacyficzna to najszybsza ryba świata
Żaglica pacyficzna to najszybsza ryba świata
Źródło zdjęć: © Ocean Conservation Research

Osiąga nawet trzy metry długości, waży kilkadziesiąt kilogramów, a swoją prędkością zawstydza nawet najznakomitszych "sprinterów" żyjących na lądzie. Gepard potrafi przyspieszyć do 110 km/h, a żaglica pacyficzna nie ma problemów z chwilowym osiągnięciem nawet 130 km/h w oceanie. Ta zadziwiająca ryba fascynuje świat nauki od dawna.

Oceaniczny demon prędkości, podwodny akrobata

Co dokładnie sprawia, że żaglica pacyficzna przemierza odmęty oceanu z niebotyczną prędkością? Całe ciało napędza potężna płetwa ogonowa, co w połączeniu z opływowym kształtem sprawia, że żaglica pacyficzna to żywa podwodna rakieta. Jaką rolę wobec tego pełni charakterystyczna płetwa grzbietowa?

Żaglica zawdzięcza nazwę swojej płetwie grzbietowej, która w istocie przypomina żagiel. Ryba może go składać w trakcie przyspieszania, niemniej to właśnie płetwa grzbietowa jest kluczowa w polowaniu. Postawienie "żagli" zwiększa jej zwrotność, co przypomina podwodną akrobatykę najwyższej próby. Tak manewrująca ryba ogłusza mniejsze ofiary swoim rostrum - strukturą o dziobowatym kształcie.

Wątpliwości

Żaglica pacyficzna figuruje nawet w Księdze rekordów Guinnessa w kategorii na najszybszy gatunek ryby na świecie. Asystuje jej tuńczyk błękitnopłetwy - w rzeczywistości nie jest do końca jasne, która z tych ryb zasługuje na miano najszybszej.

"Dwa gatunki są często wymieniane jako główni kandydaci na najszybszą rybę, chociaż jest notorycznie trudno uzyskać dokładne pomiary w warunkach naturalnych." - informuje Księga rekordów Guinnessa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wobec tego zmierzyć prędkość, z jaką porusza się żaglica pacyficzna? Jedną z metod jest wyliczenie prędkości na podstawie wyciągniętej żyłki. To, ile metrów żyłki wyciągnie żaglica w danym czasie, pozwala oszacować prędkość, z jaką się porusza.

Sebastian Barysz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)