"Zaginione miasto" w oceanicznych głębinach. Polska może je zniszczyć

"Zaginione miasto" w oceanicznych głębinach. Polska może je zniszczyć

"Zaginione miasto" to unikatowy cud natury na skalę światową.
"Zaginione miasto" to unikatowy cud natury na skalę światową.
Źródło zdjęć: © YouTube
25.08.2022 13:59

W niezmierzonych głębinach Oceanu Atlantyckiego leży "zaginione miasto" – formacja setek podwodnych skał przypominających strzeliste wieże. Uważana jest za jeden z cudów natury, ale naukowcy biją na alarm. Zaginionemu miastu grozi niebezpieczeństwo, o co oskarżana jest Polska.

Zaginione miasto to ogromne pola hydrotermalne leżące na Atlantyku, w zachodniej części Grzbietu Śródatlantyckiego, ok. 700 metrów pod poziomem morza. Odkryto je w 2000 r. podczas mapowania dna oceanicznego. Do dzisiaj stanowi unikat w skali całego świata – dotychczas nie znaleziono czegoś przypominającego zaginione miasto.

Zaginione miasto – podwodny cud natury

Amerykański University of Washington w 2008 r. zainicjował specjalny projekt The Lost City Research, który ma na celu dokładne zbadanie podwodnej formacji skał. Choć panujące tam warunki środowiskowe są bardzo trudne, a wręcz ekstremalne, zaginione miasto zamieszkuje bardzo duża liczba różnych gatunków ryb, w tym węgorzy, ale też małż, ślimaków oraz skorupiaków. Życie koncentruje się wokół kominów, które wypuszczają powietrze o temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza.

Badania nad zaginionym miastem wciąż trwają, a utrudnia je duża głębokość oraz odległość od stałego lądu. Mimo to naukowcy już teraz uważają je za cud natury i apelują o przyznanie prawnej ochrony temu miejscu poprzez wpisanie je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prędzej czy później zapewne tak się stanie... O ile Polska powstrzyma się od działania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska może zniszczyć zaginione miasto? To realne niebezpieczeństwo

W 2018 r. Państwo Polskie kupiło prawa do podwodnego górnictwa w rejonie, w którym znajduje się zaginione miasto. Dotychczas nie znaleziono tam żadnych cennych surowców, ale może się to zmienić, jeśli przeprowadzone zostaną dokładniejsze badania geologiczne.

Jeśli w ich trakcie odnalezione zostaną wartościowe rudy, Polska może rozpocząć ich wydobycie, bo zaginione miasto nie jest obecnie w żaden sposób chronione przez prawo międzynarodowe. Naukowcy już od dawna o tym ostrzegają, zwracając uwagę na nieodwracalne szkody, jakie może zadać temu unikatowemu miejscu górnictwo:

Ich zdaniem zaginionemu miastu grozi realne niebezpieczeństwo, ale na szczęście jak dotąd Polska nie prowadziła żadnych poszukiwań w tym rejonie. Jednak może to się zmienić w każdej chwili, dlatego naukowcy wzywają do objęcia zaginionego miasta międzynarodową ochroną.

Tomasz Bobusia, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)