Zaginęła "radioaktywna kamera". Służby ruszyły na jej poszukiwanie

Departament Stanowych Usług Zdrowia w Teksasie w sobotę, 11 marca poinformował o zaginięciu radioaktywnej kamery. Urządzenie wykorzystywane w budownictwie do wykonywania zdjęć radiograficznych po raz ostatni widziano dwa dni wcześniej. Jak zapewniają służby, znajdujący się w jej wnętrzu radioaktywny materiał "jest uszczelniony wieloma warstwami ochronnymi, a ryzyko narażenia jest bardzo niskie".

W Teksasie zaginęło niewielkie urządzenie, które kryje w sobie materiały radioaktywne
W Teksasie zaginęło niewielkie urządzenie, które kryje w sobie materiały radioaktywne
Źródło zdjęć: © The Texas Department of State Health Services
Karolina Modzelewska

Po poszukiwaniach radioaktywnej kapsuły, która zaginęła na początku stycznia podczas transportu z kopalni w Australii Zachodniej, przyszedł czas na poszukiwania radioaktywnej kamery. Jak informuje Departament Stanowych Usług Zdrowia w Teksasie, urządzenie należące do Statewide Maintenance Company i powszechnie używane w branży budowlanej, zaginęło 9 marca 2023 r.

W Teksasie poszukują radioaktywnej kamery

Ostatnia znana lokalizacja kamery to 4040 Little York Road w Houston. W poszukiwania zaangażowani są przedstawiciele różnych służb i władz lokalnych. Dodatkowo firma oferuje nagrodę dla znalazcy urządzenia. Wydaje się, że tym razem poszukiwania mogą być nieco łatwiejsze niż w przypadku wspomnianej kapsuły o wymiarach 8 milimetrów na 6 milimetrów, czyli wielkości porównywalnej do ziarna grochu, którą i tak udało się namierzyć.

Kamera waży nieco ponad 24 kg i tak naprawdę jest przemysłowym urządzeniem radiograficznym, nazywanym też aparatem rentgenowskim. Jest wykorzystywana podczas tzw. badań nieniszczących, które polegają na zastosowaniu promieniowania jonizującego do sprawdzenia, w jakim stanie są poszczególne materiały i komponenty. W ten sposób zyskuje się wiedzę na temat występujących defektów, które mogą np. doprowadzić do poważniejszych awarii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ten typ źródła radioaktywnego nazywany jest "zamkniętym źródłem", ponieważ materiał radioaktywny jest zamknięty w kapsułce, która z kolei jest uszczelniona wewnątrz aparatu za pomocą osłony ochronnej i innych zabezpieczeń - informuje Departament Stanowych Usług Zdrowia w Teksasie. Dodaje też: - poziomy promieniowania poza samą kamerą nie są niebezpieczne.

Na razie nie ujawniono, jakie materiały radioaktywne znajdują się we wnętrzu urządzenia. IFL Science zwraca jednak uwagę, że "producenci sprzętu radiograficznego Source Production & Equipment Co. reklamują, że może on wykorzystywać iryd-192 lub selen-75. Produkt wykorzystuje zubożony uran (DU) jako osłonę". Serwis wyjaśnia również, że zubożony uran, jako mniej radioaktywna wersja naturalnie występującego uranu, jest często wykorzystywany właśnie jako osłona przed promieniowaniem rentgenowskim lub gamma.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)