Zadziwiające wyniki badań. Dotyczą młodych ludzi

Ponad połowa młodych ludzi woli zrezygnować z węchu niż z technologii, wynika z badania z 2011 r., o którym przypomina serwis ScienceAlert.

Brzydki zapach - zdjęcie poglądowe
Brzydki zapach - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Andrey Popov
oprac. NGA

27.10.2024 09:45

Badanie z 2011 r. wykazało, że ponad połowa osób w wieku 16-22 lat wolałaby zrezygnować z węchu niż z technologii, jak telefon czy laptop. Choć węch wydaje się mniej istotny, naukowcy odkryli jego wpływ na sposób oddychania. Zespół z Instytutu Weizmanna w Izraelu badał przepływ powietrza przez nos u 31 osób z węchem i 21 z anosmią.

Wpływ węchu na oddychanie

Osoby z węchem wykonywały więcej wdechów, co może pomóc w diagnozowaniu anosmii. Utrata węchu, jak po COVID-19, nie jest błahym objawem. Brak węchu może zwiększać ryzyko śmierci, a także utrudniać wykrywanie zagrożeń, jak pożar czy zepsute jedzenie.

Zmiany w oddychaniu

Badanie wykazało, że osoby z węchem mają specyficzny wzorzec oddychania, z podwójnymi lub potrójnymi "szczytami" wdechów. Nie jest jasne, co to oznacza, ale może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Mózg jest ściśle powiązany z oddychaniem, co wpływa na myślenie, nastrój i pamięć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potencjalne konsekwencje

Zmiany w oddychaniu mogą mieć wpływ na zdrowie, sugerują naukowcy. Przyszłe badania mogą dostarczyć więcej informacji na temat tego zjawiska i jego wpływu na zdrowie.

Na razie warto więc docenić znaczenie węchu dla naszego samopoczucia. Naukowcy wciąż natomiast prowadzą badania dotyczące tego, jak ten cenny dla człowieka zmysł wpływa na ogólny stan zdrowia. Wspomniane badanie, na które powołuje się Science Alert, opublikowano w "Nature Communications".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)