Zaczynają dominować procesory z układem graficznym

Zaczynają dominować procesory z układem graficznym

Zaczynają dominować procesory z układem graficznym
Źródło zdjęć: © Intel
22.03.2011 10:33

Około połowa komputerów wyprodukowanych i sprzedanych w 2011 roku będzie miała procesory z wbudowanym układem graficznym. Osobne karty graficzne zaczynają trafiać tylko do komputerów wyższej klasy - poinformowała firma analityczna IHS iSuppli

Procesory z wbudowanym układem graficznym, zwane jednostkami GEM (graphics-enabled microprocessors) znajdą się w 11. mln notebooków, co stanowić będzie 49,8 proc. wszystkich wyprodukowanych i sprzedanych w obecnym roku i w 63 mln komputerów PC czyli w 45 proc. wszystkich PC. Według iSuppli, w 2014 roku 83 proc. wszystkich notebooków i 76 proc. desktopów będzie miało montowane procesory z wbudowanym układem graficznym.

Obraz
© (fot. Intel)

Jak stwierdzili analitycy, istnieje zapotrzebowanie na procesory GEM, pozwalające na odtwarzanie aplikacji multimedialnych (niektóre gry czy TV internetowa). Zainstalowanie takich rozwiązań pozwala na obniżenie ceny laptopów i komputerów PC; nie trzeba na nich instalować bowiem karty graficznej. Najwięksi producenci procesorów - Intel i AMD - wprowadzają w obecnym roku nowe generacje takich układów. W przypadku Intela jest to Sandy Bridge, zaś AMD wytwarza pięć linii procesorów GEM.

Według Petera Lin, analityka iSuppli z Taipei na Tajwanie, procesory GEM będą montowane w komputerach przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych i w droższych wersjach komputerów oraz laptopów biurowych. W komputerach najwyższej klasy, przeznaczonych zwykle dla wymagających użytkowników jak np. gracze komputerowi, nadal będą montowane karty graficzne, ale teraz zawierające układy o wysokiej wydajności, znacznie podnoszące cenę całej jednostki.

Układy GEM spowodują zaś prawdopodobne zniknięcie z komputerów i notebooków tanich oraz średniej klasy kart graficznych, które staną się po prostu niepotrzebne, jako że nowe procesory będą miały wyższą wydajność w aplikacjach multimedialnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)