Zaćmienie Księżyca 31 stycznia 2018. Ostatni raz taki spektakl można było oglądać 150 lat temu

Przed południem rozpoczęło się niezwykle rzadkie zaćmienie Księżyca. Super Blue Blood Moon to prawdziwa astronomiczna kulminacja. Zobacz relację na żywo.

Zaćmienie Księżyca 31 stycznia 2018. Ostatni raz taki spektakl można było oglądać 150 lat temu
Źródło zdjęć: © flickr.com | David Paleino
Bolesław Breczko

31.01.2018 | aktual.: 31.01.2018 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Księżyc krąży wokół Ziemi po orbicie o kształcie elipsy. Gdy znajdzie się w perygeum, czyli na "płaskiej", najbliższej Ziemi części orbity i będzie akurat w pełni, mamy do czynienia z superksiężycem.

Wydaje się on wtedy większy i jaśniejszy, a jest po prostu bliżej Ziemi. Po angielsku to Super Moon.

Relacja na żywo z zaćmienia Księżyca

Blue Moon

Kalendarzowy miesiąc na Ziemi trwa 30 lub 31 dni, a w przypadku lutego jest to 28 lub 29 dni. Natomiast miesiąc gwiazdowy, czyli czas obiegu Księżyca wokół Ziemi, trwa 27 dni. Oznacza to, że istnieje możliwość pojawienia się pełni Księżyca dwa razy w ciągu jednego miesiąca ziemskiego. Takie zjawisko nazywamy z angielskiego Blue Moon. Pochodzi ono od powiedzenia "once in a blue moon", które oznacza, ze coś zdarza się bardzo rzadko (od wielkiego dzwonu lub raz na ruski rok). Nazwa akurat nie ma nic wspólnego z kolorem Księżyca, który miałby być w tym czasie niebieski.

Obraz
© WP.PL

Blood Moon

Krwawy Księżyc możemy zaobserwować, gdy znajdzie się on w cieniu Ziemi podczas zaćmienia. Sam Księżyc nie zmienia oczywiście koloru, nadal jest szary i blady. Jednak poprzez załamanie światła słonecznego (Księżyc nie emituje własnego światła) w ziemskiej atmosferze przybiera "krwawą", czyli czerwoną barwę.

Super Blue Blood Moon

31 stycznia te trzy zjawiska się spotkają. Księżyc znajdzie się jednocześnie w perygeum i w cieniu Ziemi. A że pierwsza pełnia w tym roku przypadła na 1 stycznia, to będziemy mieli do czynienia z "Blue Moon". Samo zjawisko nie jest ani bardziej ani mniej spektakularne od zwykłej pełni, ale wystąpienie razem z zaćmieniem i super księżycem dodaje mu unikalności. Ostatni raz Super Blue Blood Moon można byłó oglądać w 1866 roku. Zjawisko to występuje raz na 265 lat!

Jak obejrzeć pełnie i zaćmienie w Polsce

W Polsce potrójne zjawisko będzie słabo widoczne. Na połnocno-wschodnich krańcach naszego kraju wschód Księżyca nastąpi około 16.10, w momencie gdy zaćmienie będzie już w końcowej fazie. Mieszkańcy tego regionu ujrzą Księżyc nad horyzontem w początkowych momentach fazy półcieniowej sięgającej 95-100 proc". W Polsce centralnej Księżyc wzejdzie około godziny 16.25, czyli wtedy, gdy "będzie zanurzony zaledwie w 45-50 proc".

Najlepiej Super Blue Blood Moon będzie widoczny w Azji, Australii i Ameryce Północnej. Transmisję z tego wydarzenia będzie można oglądać na stronach NASA.

kosmosnasawiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (91)