Zaćmienie Księżyca 2020 online - oglądaj na żywo już za kilka godzin [Wideo]
Już dzisiaj zobaczymy na niebie "Wilczy Księżyc", któremu będzie towarzyszyć także zaćmienie naszego naturalnego satelity. Już za kilka godzin będziecie mogli oglądać to niezwykłe zjawisko nad Polską lub śledzić online.
10.01.2020 | aktual.: 05.02.2020 14:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które powstaje w momencie, gdy gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a będącym w pełni Księżycem i Księżyc "wejdzie" w stożek cienia Ziemi. W astronomii wyróżnia się pojęcia zaćmienia całkowitego oraz częściowego, z czego to pierwsze jest zajwiskiem o wiele rzadszym, a przy tym bardzo widowiskowym.
Zaćmienie Księżyca w grudniu
Już dzisiaj, 10 grudnia na niebie będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca, które na polskim niebie będzie widoczne już ok. godz. 18:00. Chociaż zaćmienie można będzie oglądać nad Polską, to dzisiejsza pogoda może jednak uniemożliwić obserwację. Na poniższym wideo możecie śledzić zjawisko bez konieczności wychodzenia z domu:
Chociaż dzisiaj będzie miało miejsce jedynie częściowe zaćmienie Księżyca, to warto je obserwować ponieważ wypada w pierwszą pełnię Księżyca 2020 roku. Styczniowa pełnia zwyczajowo nazywana jest "Wilczym Księżycem", a nazwa wywodzi się z wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
Jednak, nawet jeśli nie uda wam się dzisiaj obejrzeć zaćmienia, to w tym roku będą miały miejsce w sumie cztery tego typu zjawiska:
- 10 stycznia 2020 - zaćmienie częściowe
- 5 czerwca 2020 - zaćmienie częściowe
- 5 lipca 2020 - zaćmienie częściowe
- 30 listopada 2020 - zaćmienie częściowe
Zaćmienie Księżyca nie jest zjawiskiem tak rzadkim, jak zaćmienie Słońca. Jednak w większości przypadków możemy obserwować jedynie częściowe zaćmienia. Dochodzi do niego, kiedy Księżyc wejdzie w stożek cienia Ziemi, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni.
Pełne zaćmienie zdarza się stosunkowo rzadko, ale jeszcze rzadszym zjawiskiem jest zaćmienie tzw. "Super-Księżyca", które można obserwować jedynie kilka razy w ciągu stulecia. Ostatnim razem można "Super-Księżyc" w zaćmieniu był widoczny 28 września 2015 roku, a ponownie będzie można go zobaczyć 31 stycznia 2033 roku.