Żaby goliaty - te giganty przenoszą kamienie i budują własne stawy

Żaby goliaty, zwane goliatami płochliwymi, to największe płazy bezogonowe. Oprócz imponujących rozmiarów, stworzenia cechuje również ogromne rodzicielskie serce. Zwierzątka potrafią przenieść dwukilogramowe kamienie, aby przygotować odpowiednie gniazda dla swojego potomstwa.

Żaby goliaty - te giganty przenoszą kamienie i budują własne stawy
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Żaby goliaty na co dzień występują w północno-zachodnim Kamerunie, a także w Parku Narodowym Monte Alen w Gwinei Równikowej. Stworzenia charakterują kolosalne rozmiary (30cm długości, waga ok, 3kg), jednak to nie jedyna wyróżniająca cecha. Goliaty płochliwe posiadają także wysoce rozwinięty insykt rodzicielski.

Żaby goliaty to niezwykle silne płazy

O szczególnym zachowaniu żab z Kamerunu naukowcy usłyszeli od myśliwych, którzy polują na ten zagrożony gatunek dla smacznego mięsa. Dwójka z nich postanowiła wyruszyć na wycieczkę brzegiem rzeki Mpoula w poszukiwaniu stanowisk lęgowych goliatów płochliwych. Na początku wypatrywali oni kijanek lub skrzeku, szybko jednak uznali, że warto zwrócić uwagę na kupki wykopanego materiału.

W ten sposób zidentyfikowane zostały 22 stanowiska lęgowe, a w 14 z nich znaleziono jaja (w każdym po ok 3 tys.). W gnieździe,w którym widać było ślady aktywności, naukowcy postanowili umieścić kamerę pułapkową.

Badacze znaleźli trzy rodzaje gniazd. Pierwsze budowane jest przez żaby na większych skałach w rzece, drugie wykorzystuje istniejące sadzawki w pobliżu rzeczki, trzecie natomiast budowane jest od podstaw. To właśnie te ostatnie konstrukcje są zdecydowanie najsolidniejsze. Ich budowa wymaga od goliatów wyjątkowej siły.

Aby skonstruować gniazdo, stworzenia usuwają z płytkich zbiorników wszelkie duże kamienie. Żaby z Kamerunu potrafią przesunąć przeszkody ważące nawet 2 kg, aby uzyskać okrągłe sadzawki.

Niezwykle troskliwi rodzice

Na ujawnionych nagraniach widać, że żaby oprócz ogromnej siły, posiadają serca podobnych rozmiarów. Dorosłe osobniki stały na straży gniazd przez całą noc, opuszczając stanowiska dopiero przed świtem. Chociaż naukowcy nie byli w stanie tego potwierdzić, istnieją przypuszczenia, że konstrukcją stanowisk lęgowych zajmowały się samce, a ich pilnowaniem samice.

Autorzy artykułu o żabach goliatach, pomimo ogromnego doświadczenia w pracach badawczych, zgodnie przyznali, że zjawisko tak wielkiego poświecenia i dbania o potomstwo wśród płazów jest dla nich czymś zupełnie nowym.

wiadomościżabypłazy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)