Żaba czy jeden z najbardziej jadowitych węży? Sprawdźcie, czy uda wam się rozpoznać
Żmija gabońska to jeden z najbardziej jadowitych węży na świecie. Budzi grozę, ponieważ posiada najdłuższe kły i wytwarza więcej jadu niż jakikolwiek inny wąż. Kongijska gigantyczna ropucha posiada zdolność naśladowania tego niebezpiecznego gada.
Kongijska gigantyczna ropucha mogłaby być łatwym celem ataku dla większości drapieżników. Posiada jednak dość ciekawą umiejętność, która pozwala jej uniknąć utraty życia w paszczach jaszczurek, węży czy wygłodniałych ptaków.
Ropucha zamienia się w węża
W chwilach zagrożenia ropucha nie tylko zachowuje się, ale i wygląda jak żmija gabońska – jeden z najbardziej jadowitych gatunków węży w Afryce Środkowej. Jest to pierwszy taki przypadek odkryty przez naukowców.
- Nasze badanie opiera się na dziesięciu latach pracy w terenie i na bezpośrednich obserwacjach naukowców, którzy mieli szczęście zobaczyć na własne oczy zachowanie ropuchy. Jesteśmy przekonani, że jest to przykład mimikrii Batesa, w której nieszkodliwy gatunek unika drapieżników, udając, że jest niebezpieczny lub toksyczny - mówi dr Eli Greenbaum z University of Texas w El Paso.
Naukowcy dokonali porównań między wyglądem ropuch występującej w tropikalnych lasach Afryki Środkowej, a żmiją, która zamieszkuje w środkowej, wschodniej i południowej Afryce. Ich obserwacje wykazały, że kolory i kształt ciała ropuchy jest podobny do kolorów i kształtu głowy żmii.
Najbardziej uderzającym podobieństwem są dwie ciemnobrązowe plamy i ciemnobrązowy pasek, który rozciąga się na grzbiecie ropuchy, trójkątny kształt ciała, ostre rozgraniczenie między brązowym grzbietem a ciemnobrązowymi bokami oraz wyjątkowo gładka skóra.
Nietypowy wygląd odstrasza drapieżniki
Żmija gabońska może śmiertelnie ukąsić, dlatego też drapieżniki unikają podobnie wyglądających ropuch. Nie chcą narażać się na tragiczną pomyłkę.
Zmiana wyglądu to tylko jeden z elementów "przemiany" kongijskiej gigantycznej ropuchy. Na krótko przed atakiem lub w momentach zagrożenia żmija gabońska pochyla głowę i wydaje długi, głośny syk ostrzegawczy. Podobne zachowanie zostało zaobserwowane w przypadku ropuch.
Według kongijskiego herpetologa Chifundera Kusamb ropucha wydaje syczący dźwięk, który przypomina świst powietrza uchodzącego z przekutego balonu. To zachowanie ma ją jeszcze bardziej upodobnić do jadowitego węża.
Źródło: Phys.org