ycipk-jn7kg8

Żaba czy jeden z najbardziej jadowitych węży? Sprawdźcie, czy uda wam się rozpoznać

Żmija gabońska to jeden z najbardziej jadowitych węży na świecie. Budzi grozę, ponieważ posiada najdłuższe kły i wytwarza więcej jadu niż jakikolwiek inny wąż. Kongijska gigantyczna ropucha posiada zdolność naśladowania tego niebezpiecznego gada.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żaba przemienia się w jednego z najbardziej jadowitych węży świata
Żaba przemienia się w jednego z najbardziej jadowitych węży świata (Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA)
ycipk-jn7kg8

Kongijska gigantyczna ropucha mogłaby być łatwym celem ataku dla większości drapieżników. Posiada jednak dość ciekawą umiejętność, która pozwala jej uniknąć utraty życia w paszczach jaszczurek, węży czy wygłodniałych ptaków.

Ropucha zamienia się w węża

W chwilach zagrożenia ropucha nie tylko zachowuje się, ale i wygląda jak żmija gabońska – jeden z najbardziej jadowitych gatunków węży w Afryce Środkowej. Jest to pierwszy taki przypadek odkryty przez naukowców.

ycipk-jn7kg8
Żaba zmienia się w węża EurekaAlert
Podziel się

- Nasze badanie opiera się na dziesięciu latach pracy w terenie i na bezpośrednich obserwacjach naukowców, którzy mieli szczęście zobaczyć na własne oczy zachowanie ropuchy. Jesteśmy przekonani, że jest to przykład mimikrii Batesa, w której nieszkodliwy gatunek unika drapieżników, udając, że jest niebezpieczny lub toksyczny - mówi dr Eli Greenbaum z University of Texas w El Paso.

Naukowcy dokonali porównań między wyglądem ropuch występującej w tropikalnych lasach Afryki Środkowej, a żmiją, która zamieszkuje w środkowej, wschodniej i południowej Afryce. Ich obserwacje wykazały, że kolory i kształt ciała ropuchy jest podobny do kolorów i kształtu głowy żmii.

ycipk-jn7kg8

Najbardziej uderzającym podobieństwem są dwie ciemnobrązowe plamy i ciemnobrązowy pasek, który rozciąga się na grzbiecie ropuchy, trójkątny kształt ciała, ostre rozgraniczenie między brązowym grzbietem a ciemnobrązowymi bokami oraz wyjątkowo gładka skóra.

Nietypowy wygląd odstrasza drapieżniki

Żmija gabońska może śmiertelnie ukąsić, dlatego też drapieżniki unikają podobnie wyglądających ropuch. Nie chcą narażać się na tragiczną pomyłkę.

ycipk-jn7kg8

Zmiana wyglądu to tylko jeden z elementów "przemiany" kongijskiej gigantycznej ropuchy. Na krótko przed atakiem lub w momentach zagrożenia żmija gabońska pochyla głowę i wydaje długi, głośny syk ostrzegawczy. Podobne zachowanie zostało zaobserwowane w przypadku ropuch.

Według kongijskiego herpetologa Chifundera Kusamb ropucha wydaje syczący dźwięk, który przypomina świst powietrza uchodzącego z przekutego balonu. To zachowanie ma ją jeszcze bardziej upodobnić do jadowitego węża.

Źródło: Phys.org

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-jn7kg8

ycipk-jn7kg8
ycipk-jn7kg8