Za 7 lat osiągniemy nieśmiertelność. Tak przewiduje znany futurysta

Za 7 lat osiągniemy nieśmiertelność. Tak przewiduje znany futurysta

Cyberpunk 2077, zdjęcie poglądowe
Cyberpunk 2077, zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © WP
19.03.2023 13:33

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach szybkich zmian technologicznych. Zdaniem Raya Kurzweila wkrótce technologia pozwoli ludziom osiągnąć nieśmiertelność.

Tylko w ciągu ostatniej dekady zaobserwowaliśmy ogromny postęp w nauce, który przybliża nas do świata, w którym nasze życie będzie przesiąknięte sztuczną inteligencją. Ale zdaniem znanego futurysty, dzięki temu ludzkość czeka nieśmiertelmność.

Nieśmiertelność jest coraz bliżej?

Ray Kurzweil słynie z futurystycznych przewidywań, które faktycznie się sprawdziły. Wierzy, że wraz z postępem technologicznym, genetycznym, robotyki i nanotechnologii ludzkość będzie mogła osiągnąć nieśmiertelność w ciągu najbliższych 7 lat. Jego zdaniem wkrótce w naszych żyłach będą krążyć nanoboty.

Nanoboty to maleńkie roboty o szerokości 50-100 nm, które realizują zadania w medycynie klinicznej. Są wykorzystywane w badaniach jako sondy DNA, materiały do obrazowania komórek i specyficzne dla komórek nośniki. Kurzweil uważa je za przyszłość medycyny. Będą w stanie naprawić nasze ciała na poziomie komórkowym, czyniąc nas odpornymi na choroby i starzenie się, a ostatecznie śmierć. Już teraz przecież wynalazki takie jak Neuralink mogą pomóc niepełnosprawnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jego zdaniem wraz z rozwojem technologii zmieni się również nasze postrzeganie śmierci. Tak jak tysiąc lat temu, nikt nie wyobrażał sobie, że medycyna pozwoli nam zwalczać choroby i przedłużać znacząco życie, tak dzisiaj może nam się niewyobrażalne wydawać, by nanoboty dały nam nieśmiertelność. Ale "niewyobrażalne" nie oznacza "niemożliwe" - przynajmniej zdaniem Kurzweila.

Przewidywania Kurzweila

Ray Kurzweil prawidłowo przewidział w 1990 r., że komputer pokona człowieka w szachach do 2000 r. oraz zakres postępu technologii bezprzewodowej i internetu. Ale jego najsłynniejsza teoria, o której napisał nawet książkę, głosi, że do 2045 roku inteligencja maszyn doścignie lub przewyższy inteligencję człowieka. Ponieważ sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wszechobecna, nie można odrzucić tej możliwości.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)