Z sieci na pulpit

Z sieci na pulpit

Z sieci na pulpit
Źródło zdjęć: © Mozilla
05.11.2007 12:30, aktualizacja: 05.11.2007 12:51

Mozilla Labs udostępniła wersję eksperymentalną narzędzia o nazwie Prism, które "wycina" aplikację webową z przeglądarki i umożliwia uruchamianie jej tak jak standardowych programów działających na komputerze lokalnym.

Prism, znane wcześniej jako WebRunner, jest ciągle w fazie prac, tyle że programiści Mozilla Labs postanowili uczynić zeń projekt otwarty. Znaczy to, że w rozwoju aplikacji mogą uczestniczyć osoby z zewnątrz. Program obsługuje takie języki jak HTML, JavaScript i CSS. Po uruchomieniu programu wystarczy podać adres URL do aplikacji webowej i sprecyzować, gdzie ma zostać umieszczony do niej skrót ( pilpit, menu Start w Windows, czy też pasek szybkiego uruchamiania ).

|

Obraz

|
| --- |

Prism wydziela aplikację RIA z ram przeglądarki internetowej, "wkleja" ją do osobnego okna na pulpicie i tworzy na nim ikonę uruchamiającą daną aplikację. Kopiowany w ten sposób jest nie tylko interfejs aplikacji, ale też działające procesy. Jeśli więc uruchomimy Prism, a przeglądarka, w której oknie działa aplikacja RIA, zostanie zamknięta z powodu błędu, aplikacja ta zostanie zachowana.

Prism na obecnym etapie prac jest samodzielnym programem, jednak Mozilla Labs pracuje nad wtyczką do przeglądarki Firefox, która zapewni tę samą funkcjonalność. Rozważana jest też możliwość wyposażenia przeglądarki w komponent Prism na stałe.

Narzędzie Prism obecnie dostępne jest w wersji 0.8. Terminy udostępnienia wydania finalnego lub planów integracji technologii z Firefoksem nie są znane. Program można pobrać ze strony Mozilla Labs. Dostępny jest dla użytkowników Windows - http://starkravingfinkle.org/projects/webrunner/prism-0.8-win32.exe, Linuksa - http://starkravingfinkle.org/projects/webrunner/prism-0.8-linux.tar.bz2 i Mac OS X - http://starkravingfinkle.org/projects/webrunner/prism-0.8-mac.dmg.

Prace programistów Mozilla Labs przyciągnęły uwagę firmy Adobe, pod której egidą powstaje Adobe Integrated Runtime - czyli środowisko uruchomieniowe aplikacji webowych w trybie offline. Zdaniem Mike'a Chambersa, przedstawiciela koncernu, Mozilla tworzy rozwiązanie bardzo podobne do AIR.

Więcej informacji: Mozilla Labs - http://labs.mozilla.com

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)