Z Miami do Irpienia. Ukraińcy otrzymają 167 sztuk broni palnej

Z Miami do Irpienia. Ukraińcy otrzymają 167 sztuk broni palnej

Ukraina otrzyma broń palną - zdjęcie ilustracyjne
Ukraina otrzyma broń palną - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
03.08.2022 08:08

Burmistrz Irpienia, Ołeksandr Markuszyn poinformował za pośrednictwem Telegrama, że amerykańskie miasto Miami przekaże Ukrainie 167 sztuk broni palnej. Markuszyn podkreślił, że jest to legalna procedura i uzyskano niezbędne licencje oraz zezwolenia. Wyjaśniamy, co to za broń.

Wiosną zaapelowaliśmy do naszych międzynarodowych partnerów o pomoc w walce z rosyjskim agresorem. W czerwcu, w odpowiedzi na naszą prośbę, z inicjatywy komisarza policji w Miami, Kena Russella, odbyła się akcja odkupu broni od obywateli pod nazwą "Guns 4 Ukraine" - wyjaśnił na Telegramie Ołeksandr Markuszyn.

Broń z Miami dla Ukrainy

Na oficjalnej stronie inicjatywy "Guns 4 Ukraine" można przeczytać, że jest to dobrowolny program odkupu broni skierowany do mieszkańców Miami. Chętne osoby mogą oddawać "starą, nieużywaną lub znalezioną broń, bez zadawania pytań", a darowizny trafią do Komitetu Ukraińskiego Kongresu Ameryki (Ukrainian Congress Committee of America). W ten sposób władze miasta chcą pomóc walczącym Ukraińcom, ale też zwiększyć bezpieczeństwo w regionie i zadbać, aby niepotrzebna broń nie wpadła w niepowołane ręce.

Osoby, które przynoszą broń, otrzymują karty przedpłacone VISA, ich wartość jest uzależniona od rodzaju dostarczonego sprzętu. Za pistolet można otrzymać 50 dolarów, za strzelbę lub karabin 100 dolarów, a za karabinki typu AR czy AK - 150 dolarów. Szczególnie ta ostatnia broń może przydać się w Ukrainie, zwłaszcza że, jak uważa Markuszyn, 167 sztuk broni, którą ukraińskie miasto otrzyma od Miami, zostanie przekazana policjantom z Irpienia i walczącym w obronie terytorialnej.

Karabinek Kałasznikowa, znany pod nazwą AK i jego wersje rozwojowe uznaje się za jedną z najpopularniejszych broni świata. Karabinek został opracowany po II wojnie światowej przez Michaiła Kałasznikowa. Jak wyjaśniał już Łukasz Michalik, "powstał jako odpowiedź na konkurs, w którym Armia Czerwona miała wyłonić broń, strzelającą nowym, opracowanym w 1943 roku nabojem pośrednim 7,62 × 39 mm".

AK jest bronią samoczynno-samopowtarzalną, strzelająca tzw. nabojem pośrednim. Jest on silniejszym niż nabój pistoletowy, ale słabszy od naboju karabinowego. Karabinki tego typu cieszą się sporym uznaniem, bo są przede wszystkim łatwe w obsłudze i tanie w produkcji. Dodatkowo charakteryzuje je duża wytrzymałość, niezawodność i odporność. Właśnie dlatego mogą się przydać Ukraińcom, a szczególnie jednostkom obrony terytorialnej.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie