Trwa ładowanie...

YouTube źródłem terroryzmu? Zamachowiec z Nowej Zelandii zradykalizowany przez filmy na YT

792-stronicowy raport na temat zamachu z Christchurch w Nowej Zelandii stawia w bardzo złym świetle portal YouTube. Terrorysta, który zabił 51 osób, czerpał informacje i inspirował się filmami zamieszczonymi na YouTube.

Share
Terrorysta z Christchurch
Terrorysta z ChristchurchŹródło: Getty Images
d42jzc5

W marcu 2019 roku terrorysta z Nowej Zelandi zastrzelił 51 osób w dwóch meczetach w Christchurch. 17-minutowe nagranie z masakry, które nagrał terrorysta, pojawiło się w mediach społecznościowych. Ponad półtora roku po zamachu komisja powołana w celu zbadania wydarzenia opublikowała raport.

Komisja stwierdziła, że jednym z głównych kanałów, przez który radykalizował się terrorysta, był YouTube. W raporcie wymienione zostały też anonimowe tablice (fora) 4chan i 8chan jednak to właśnie filmy na YouTube miały odegrać najważniejszą rolę w procesie ideologicznym terrorysty.

Zabójca oglądał nie tylko filmy poświęcone konfliktowi kulturowemu, ale też czerpał informacje o tym, jak zmodyfikować broń.

d42jzc5

Raport wskazuje też inne internetowe źródła, które często odwiedzał terrorysta. Jednym z nich była zamknięta grupa na Facebooku skupiająca zwolenników ultraprawicowych poglądów.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że planuje poruszyć temat radykalnych treści na YouTubie w bezpośredniej komunikacji z szefostwem platformy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42jzc5

Podziel się opinią

Share
d42jzc5
d42jzc5
Więcej tematów