X-37B rozpoczął siódmą misję. Tajemniczy wahadłowiec USA poleciał w kosmos

X‑37B rozpoczął siódmą misję. Tajemniczy wahadłowiec USA poleciał w kosmos

Bezzałogowy wahadłowiec X-37B
Bezzałogowy wahadłowiec X-37B
Źródło zdjęć: © United States Air Force | Michael Stonecypher
oprac. KMO
29.12.2023 08:53, aktualizacja: 29.12.2023 09:51

W czwartek, amerykański bezzałogowy wahadłowiec X-37B, który jest utrzymany w tajemnicy, rozpoczął swoją siódmą misję na orbicie okołoziemskiej. Pojazd po raz pierwszy został wyniesiony w kosmos za pomocą rakiety Falcon Heavy, należącej do firmy SpaceX. Dzięki tej rakiecie, pojazd ma szansę osiągnąć rekordową wysokość.

Falcon Heavy, potężna rakieta składająca się z trzech modułów połączonych ze sobą, wystartowała z platformy startowej znajdującej się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Ten udany start nastąpił po ponad dwóch tygodniach nieudanych prób i opóźnień.

X-37B rozpoczął siódmą misję

Rakieta wyniosła w kosmos pojazd X-37B, który został zbudowany przez Boeinga. Pojazd ten jest mniej więcej wielkości małego autobusu i przypomina miniaturowy prom kosmiczny. Jego głównym zadaniem jest rozmieszczanie różnych ładunków na orbicie i przeprowadzanie eksperymentów technologicznych. Po zakończeniu swojej misji, statek wróci przez atmosferę i wyląduje na pasie startowym, podobnie jak samolot.

Od 2010 roku, X-37B odbył sześć misji. W pierwszych pięciu misjach wykorzystano rakiety Atlas V, należące do United Launch Alliance, które jest wspólnym przedsięwzięciem Boeinga i Lockheed Martin. W maju 2020 roku, miniwahadłowiec został wyniesiony przez rakietę Falcon 9, należącą do firmy SpaceX, której założycielem jest Elon Musk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pentagon nie zdradził, jak wysoko tym razem zostanie umieszczony X-37B, ale eksperci przypuszczają, że dzięki Falcon Heavy, pojazd może zostać wyniesiony na wysoce eliptyczną orbitę okołoziemską, która znajduje się około 35 tysięcy kilometrów od Ziemi, lub nawet na ścieżkę, która mogłaby skierować go w pobliże Księżyca.

X-37B przeprowadza także eksperymenty dla NASA, które mają na celu zbadanie wpływu długotrwałej ekspozycji nasion roślin na promieniowanie w przestrzeni kosmicznej. Możliwość uprawy roślin w kosmosie jest poważnie rozważana w planach zapewnienia astronautom pożywienia podczas przyszłych długoterminowych misji na Księżyc i Marsa.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)