Wzmożone patrole Stanów Zjednoczonych. Gęsto nad Półwyspem Krymskim

Wzmożone patrole Stanów Zjednoczonych. Gęsto nad Półwyspem Krymskim

Wzmożone patrole Stanów Zjednoczonych. Gęsto nad Półwyspem Krymskim
Źródło zdjęć: © U.S. Air Force
Arkadiusz Stando
20.12.2018 10:55, aktualizacja: 21.12.2018 12:25

Wygląda na to, że w grudniu Amerykanie szczególnie intensywnie sprawdzają, co dzieje się na Krymie. Wokół terenów granicznych Rosji i Ukrainy co kilka dni pojawiają się samoloty oraz bezzałogowe drony rozpoznawcze.

FlightRadar24 to nie jedyna aplikacja umożliwiająca obserwację ruchu lotniczego. Istnieje także PlaneRadar, strona internetowa dająca znacznie większe możliwości. Dzięki niej możecie sprawdzić ruch lotniczy maszyn, a także wybrać do kogo mają należeć samoloty i jakiego są typu. W ciągu kilku minut możemy sprawdzić, gdzie, kiedy i które państwa przeprowadzają zwiad.

17 grudnia nad Morzem Czarnym w okolicach Półwyspu Krymskiego samoloty należące do US Navy oraz US Air Force dokonały kilkukrotnych przelotów. Były to maszyny zwiadowcze. Pierwsza z nich to Boeing P-8A, należący do US Navy. Jego zadaniem było rozpoznanie morskie. Druga maszyna to Boeing RC-135V, należąca do USAF, zajęła się zwiadem elektronicznym i fotograficznym.

Kilka dni wcześniej, 13 grudnia nad terenami Ukrainy zwiad przeprowadził dron RQ-4B Global Hawk, należący do USAF. To potężna maszyna, zdolna do prowadzenia zwiadu nawet przez 24 godziny. Tego samego dnia, Northrop Grumman RQ-4B skierował się na zachodnią część Półwyspu Krymskiego.

Dwa dni wcześniej ta sama maszyna wykonywała bardzo podobną misję, jednak na znacznie szerszą skalę.

Maszyna bezzałogowa Northrop Grumman RQ-4B przeprowadzająca zwiady w okolicach Ukrainy i Rosji stacjonuje w bazie Naval Air Station Sigonella. Mieści się ona na Sycylii, południu Włoszech. Baza należy do Włochów, jednak stacjonują w niej także oddziały sił Stanów Zjednoczonych. W tej samej bazie lądują także samoloty Boeing P-8A i Boeing RC-135V.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (549)