Rosyjskie czołgi przy granicy z Ukrainą. Zdjęcie obiegło internet, ukraiński generał potwierdza działania

Rosyjskie czołgi przy granicy z Ukrainą. Zdjęcie obiegło internet, ukraiński generał potwierdza działania
Źródło zdjęć: © google maps
Arkadiusz Stando

10.12.2018 15:14, aktual.: 10.12.2018 15:55

Ukraińscy eksperci zwrócili uwagę na zdjęcia satelitarne, które można zobaczyć między innymi w serwisie Google Maps. Twierdzą, że zostały wykonane w październiku i pokazują, że Rosja przygotowuje inwazję na pełną skalę. Widać na nim kilkadziesiąt czołgów.

W ostatni weekend w serwisach społecznościowych sporo osób udostępniało posty i artykuły na temat zdjęć satelitarnych z map Google'a. Przedstawiają bazę wojskową na terenie Rosji, tuż przy granicy z Ukrainą. Według internautów, Federacja Rosyjska zwiększyła swoją aktywność w tym rejonie. To samo twierdzi ukraiński generał. Sprawdziliśmy - to nie fake.

Kiedy spojrzymy na to miejsce w mapach Google'a,, rzeczywiście widać tam bazę pełna czołgów. Ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Sprawdziliśmy więc, co działo się wcześniej. Zdjęcia satelitarna z archiwum zdjęciowego w programie Google Earth jasno wskazują, że już w sierpniu teren był przygotowywany i trawę zamieniono na ubity piach, a we wrześniu pojawiło się kilkadziesiąt czołgów. Fotografia, którą obecnie widać w Google Maps, pochodzi z 1 października 2018.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3] Źródło zdjęć: © Google Earth

Według raportu Defence-Blog, wśród maszyn są czołgi T-64 oraz T-62M, a także ciężarówki, systemy artyleryjskie czy cystern. Obecność ostatnich maszyn budzi jednak pewne wątpliwości, archiwalne zdjęcia jasno pokazują, że na tym terenie od kilku lat mieście się skład różnych pojazdów. Agencja Reuters wysłała zapytanie do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w tej sprawie, ale nie uzyskała odpowiedzi.

Z kolei w rozmowie dla agencji Reuters, ukraiński generał Wiktor Muzhenko pokazał serię zdjęć satelitarnych. Jak twierdzi, pokazują wzrastającą ilość rosyjskich czołgów T-62 M w rosyjskiej bazie 18 km od ukraińskiej granicy. Ich liczba wzrosła z 93 do 250 maszyn na przełomie września i października - twierdzi Muzhenko.

Według Muzhenki jest to dowód na gromadzenie sił rosyjskich w okresie poprzedzającym sytuację z 25 listopada. Wówczas to Rosjanie przechwycili trzy ukraińskie okręty wraz z ich załogami. Ekspert sądzi, że to dowodzi zorganizowanej akcji, prowadzącej do inwazji na pełną skalę.

Muzhenko poinformował, że Ukraina nie ma zamiaru udawać, że nie widzi co się dzieje. Generał informuje, że w odpowiedzi na działania Rosjan rozmieszczono więcej sił lądowych oraz lotniczych w tym rejonie. Zmobilizowano także większe ilości ćwiczeń wojskowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (715)