Wysokiej jakości monitory LCD... Microsoftu

Wysokiej jakości monitory LCD... Microsoftu

Wysokiej jakości monitory LCD... Microsoftu
Źródło zdjęć: © IDG
23.07.2008 16:00, aktualizacja: 25.07.2008 11:34

Naukowcy z laboratoriów Microsoft Research oraz badacze uniwersytetu stanu Waszyngton poinformowali o opracowaniu nowej technologii konstrukcji wyświetlaczy - wytworzone w niej ekrany miałyby charakteryzować się czterokrotnie lepszym, niż dzisiejsze LCD, poziomem przenoszenia podświetlenia i mogłoby wyświetlać idealną czerń.

Jak wiadomo, ciekłe kryształy, z jakich składa się matryca LCD, nie produkują własnego światła - odpowiada za to podświetlająca je lampa fluorescencyjna, której światło przechodzi przez kryształy i któremu w wyniku działania odpowiednich filtrów nadawany jest kolor. Ogólna wydajność przenoszenia światła w wyświetlaczach LCD nie przekracza 1. %, co znaczy, że zaledwie 1/10 światła generowanego przez lampę podświetlającą nie jest blokowane przez polaryzator i filtry kolorów. Światło nie jest za to całkowicie blokowane przez wyłączone piksele, w związku z czym za główną wadę ekranów LCD uchodzi słaby kontrast oraz utrudnienia w korzystaniu w warunkach dużej jasności otoczenia.

Obraz
© Technologia teleskopowych pikseli (fot. Nature)

Zespół badaczy z laboratoriów Microsoftu oraz Uniwersytetu Waszyngton w artykule opublikowanym na łamach portalu Nature.com - opierając się na powyższym stwierdzeniu - proponuje własne rozwiązanie w dziedzinie produkcji wyświetlaczy. Technologia pikseli teleskopowych, bo tak się ono nazywa, może przepuszczać nawet 3. % światła.

Obraz
© (fot. IDG)

W technologii tej każdy piksel posiada dwa mikrolustra, jedno "dynamiczne", dostosowujące się do siły elektrostatycznej ( lustro podstawowe ), a drugie - statyczne ( pomocnicze ). W zależności od przyłożonego napięcia, lustro podstawowe może zatrzymać światło lub skupić je na lustrze statycznym, co jest równoznaczne z przepuszczeniem światła przez piksel. Przyczynić ma się to do znacznej poprawy jakości wyświetlanego obrazu ( m.in. głęboka czerń, bardziej kontrastowy obraz ). Technologia ma oferować szybki czas reakcji piksela ( poniżej 1,5 ms ), możliwość produkowania ekranów o wysokiej rozdzielczości z "relatywnie tanich" materiałów, a do jej wdrożenia nie trzeba modyfikować istniejących linii produkcyjnych matryc LCD.

Nie wiadomo tylko, kiedy może to nastąpić.

Więcej informacji o technologii pikseli teleskopowych znaleźć można w serwisie Nature.com - http://www.nature.com/nphoton/journal/vaop/ncurrent/full/nphoton.2008.133.html.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)