Wyrwali je z rąk Rosjan. Pokazali nagranie
Wojsko ukraińskie zdobyło z rąk armii Federacji Rosyjskiej trzy transportery BTR-82. Nagranie z przejazdu pozyskanych maszyn publikuje na platformie X profil Ukrainian Front. Przypominamy możliwości BTR-82.
30.01.2024 15:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W trakcie walk w Ukrainie obie strony konfliktu regularnie tracą kolejne maszyny. Wiele czołgów, transporterów i innych pojazdów zostaje całkowicie zniszczonych i nie jest w ich przypadku możliwe przeprowadzanie jakichkolwiek napraw, które pozwolą przywrócić sprzęt do służby. Straty wynikają też z przejęcia jednostek przeciwnika – Rosjanie próbują zdobyć zachodnią broń Ukraińców, natomiast armia obrońców pozyskuje jako trofeum cenne maszyny z szeregów rosyjskiego wojska.
Nie inaczej jest jest w przypadku widocznych na filmie transporterów BTR-82. Nagranie prezentuje kolumnę trzech wozów, które – jak czytamy – stanowią trofeum pozyskane w trakcie walk. Na pierwszy rzut oka maszyny wyglądają na nienaruszone i zdolne do wykonywania kolejnych misji bojowych, jednak po przeciwnej stronie niż wcześniej.
Transportery kołowe BTR-82
Federacja Rosyjska dysponuje obecnie wieloma transporterami opancerzonymi. Spośród nich jednymi z popularniejszych są m.in. MT-LB z lat 60. ubiegłego wieku. W szeregach rosyjskiej armii znajdują się również o wiele nowsze – a co za tym idzie – cenniejsze maszyny. Jedną z nich jest BTR-82, których aż trzy egzemplarze w ostatnim czasie z rosyjskich rąk wyrwali Ukraińcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Widoczny na nagraniu BTR-82 to sprzęt, którego historia sięga 2009 r. Wtedy też Arzamaskie Zakłady Mechaniczne zaprezentowały prototyp nowego kołowego transportera opancerzonego, który powstał jako uzupełnienie dla droższych BTR-ów-90. Seryjna produkcja rozpoczęła się niedługo później, w 2011 r.
BTR-82 jest osadzony na 8-kołowym podwoziu, za którego napęd odpowiada jednostka Kamaz 740.14-300, czyli dieslowski silnik generujący moc na poziomie 300 KM. Rozpędza wóz, który bez trudu może poruszać się w wodzie, do prędkości 100 km/h. Opancerzenie BTR-82 zabezpiecza 10-osobową załogę (z siedmioma żołnierzami desantu na pokładzie, którzy mają własne otwory strzeleckie w całej konstrukcji) przed ostrzałem z broni małokalibrowej oraz odłamkami materiałów wybuchowych.
Z kolei za uzbrojenie transportera odpowiada szybkostrzelne działko automatyczne 2A72 kal. 30 mm. Pomocniczą broń stanowi karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. Ponadto wbudowany celownik TKN-4GA pozwala prowadzić ostrzał nie tylko w dzień, ale też w nocy.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski