Wymiennik nasion. Stanął w Warszawie i pozwala na dzielenie się nasionami

Wymiennik nasion. Stanął w Warszawie i pozwala na dzielenie się nasionami
Źródło zdjęć: © Zarząd Zieleni m.st. Warszawy | Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Karolina Modzelewska

13.01.2020 18:28, aktual.: 13.01.2020 18:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tajemniczo brzmiący wymiennik nasion to nic innego jak pojemnik pozwalający na wymianę nasion między mieszkańcami Warszawy. Pomysł ma na celu ochronę i promowanie bioróżnorodności. Ma również zachęcić do sadzenia większej ilości roślin.

Inicjatorem całej akcji jest Służewski Dom Kultury. To w jego ogrodzie postawiono "Wymiennik Roślin", który powstał w ramach projektu "Zieleń i kropka… lokalnie" – realizowanego przez Fundację alter eko, na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Wymiennik pozwala na dzielenie się nasionami

Wymiennik to drewniany pojemnik wyposażony w szklane słoiczki. Został zaprojektowany tak, aby przechowywane w nim nasiona zostały zabezpieczone przed wilgocią, nadmierną ekspozycją na słońce czy innymi "zagrożeniami".

Wymiennik posiada dwie szuflady. Zainteresowane osoby znajdą w nich instrukcję obsługi, a także formularze do wypełnienia dla osób zostawiających nasiona.

Obraz
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy | Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Korzystający z pojemnika mogą oddać lub wysiać nasiona. O swoich działaniach powinni informować w kanałach komunikacji, oznaczając posty hasztagiem #wymienniknasion. Dzięki temu wieści o nowych nasionach dotrą do zainteresowanych osób.

Wymiennika nasion dostępny dla wszystkich

- Może z niego w dowolnej chwili skorzystać każdy, kto chce oddać lub też pobrać i wysiać nasiona. Zachęcamy, by korzystać z wymiennika nasion i uwalniać rośliny, zamknięte w kapsule czasu. Różnorodność nasion oraz mnogość plonów jest bardzo ważna w obliczu zmian klimatycznych oraz degradacji środowiska. Szczególne znaczenie ma to w dużych miastach, gdzie pula różnorodności roślin jest stosunkowo mała, a warunki dla ich rozwoju są niekiedy ekstremalnie trudne – zaznaczają przedstawiciele warszawskiego Zarządu Zieleni.

Obraz
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy | Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Wymiennik nasion przykuwa uwagę swoim wyglądem. Za jego projekt odpowiada pracownia architektoniczno-urbanistyczna mech.build. Został wykonany przez firmę Rytel True Wood.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)