Wymiennik nasion. Stanął w Warszawie i pozwala na dzielenie się nasionami

Wymiennik nasion. Stanął w Warszawie i pozwala na dzielenie się nasionami

Wymiennik nasion. Stanął w Warszawie i pozwala na dzielenie się nasionami
Źródło zdjęć: © Zarząd Zieleni m.st. Warszawy | Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Karolina Modzelewska
13.01.2020 18:28, aktualizacja: 13.01.2020 18:39

Tajemniczo brzmiący wymiennik nasion to nic innego jak pojemnik pozwalający na wymianę nasion między mieszkańcami Warszawy. Pomysł ma na celu ochronę i promowanie bioróżnorodności. Ma również zachęcić do sadzenia większej ilości roślin.

Inicjatorem całej akcji jest Służewski Dom Kultury. To w jego ogrodzie postawiono "Wymiennik Roślin", który powstał w ramach projektu "Zieleń i kropka… lokalnie" – realizowanego przez Fundację alter eko, na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Wymiennik pozwala na dzielenie się nasionami

Wymiennik to drewniany pojemnik wyposażony w szklane słoiczki. Został zaprojektowany tak, aby przechowywane w nim nasiona zostały zabezpieczone przed wilgocią, nadmierną ekspozycją na słońce czy innymi "zagrożeniami".

Wymiennik posiada dwie szuflady. Zainteresowane osoby znajdą w nich instrukcję obsługi, a także formularze do wypełnienia dla osób zostawiających nasiona.

Obraz
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy | Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Korzystający z pojemnika mogą oddać lub wysiać nasiona. O swoich działaniach powinni informować w kanałach komunikacji, oznaczając posty hasztagiem #wymienniknasion. Dzięki temu wieści o nowych nasionach dotrą do zainteresowanych osób.

Wymiennika nasion dostępny dla wszystkich

- Może z niego w dowolnej chwili skorzystać każdy, kto chce oddać lub też pobrać i wysiać nasiona. Zachęcamy, by korzystać z wymiennika nasion i uwalniać rośliny, zamknięte w kapsule czasu. Różnorodność nasion oraz mnogość plonów jest bardzo ważna w obliczu zmian klimatycznych oraz degradacji środowiska. Szczególne znaczenie ma to w dużych miastach, gdzie pula różnorodności roślin jest stosunkowo mała, a warunki dla ich rozwoju są niekiedy ekstremalnie trudne – zaznaczają przedstawiciele warszawskiego Zarządu Zieleni.

Obraz
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy | Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Wymiennik nasion przykuwa uwagę swoim wyglądem. Za jego projekt odpowiada pracownia architektoniczno-urbanistyczna mech.build. Został wykonany przez firmę Rytel True Wood.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)