Wyłączać telewizor podczas burzy? Nie każdy o tym wie

Czy podczas burzy trzeba wyłączyć telewizor?
Czy podczas burzy trzeba wyłączyć telewizor?
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe
oprac. KMO

04.06.2024 08:56, aktual.: 04.06.2024 10:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatnich dni w wielu regionach Polski pojawiły się burze. Z prognoz wynika, że jeszcze przez jakiś czas będziemy mieli z nimi do czynienia. Burze, szczególnie bardzo intensywne, wywołują w nas liczne obawy. Wśród nich są te dotyczące aktywnie używanej elektroniki. Czy podczas burzy może dojść do jej uszkodzenia? Czy powinniśmy wówczas wyłączać telewizor i inne sprzęty?

W trakcie burzy warto zadbać o zabezpieczenie sprzętu elektronicznego. Mowa tutaj m.in. o telewizorach, konsolach czy sprzęcie AGD. Należy też pamiętać, że wyłączenie samego zasilania nie jest wystarczającym działaniem. Podczas uderzenia pioruna, które może wygenerować energię nawet 125 mln woltów, pojawiają się spięcia. To one są odpowiedzialne za uszkodzenia elektroniki. Zwłaszcza że instalacje np. elektroniczne czy telefoniczne dobrze przewodzą elektryczność. Co więcej, piorun nie musi uderzyć bezpośrednio w nie, aby przysporzyć nam problemów. Wystarczy, że wydarzy się to w pobliżu.

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny podczas burzy?

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym zabezpieczyć sprzęt elektroniczny podczas burzy jest jego odłączenie od prądu. Dla zwiększania swojego bezpieczeństwa można również rozważyć następujące kroki:

  • Zakup odpowiedniego piorunochronu i zadbanie o właściwe uziemienie,
  • Inwestycja w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe,
  • Unikanie korzystania z instalacji elektrycznej podczas burzy,
  • Monitoring kabli oraz przedłużaczy w trakcie burzy.

Odłączanie sprzętu elektronicznego od instalacji pozwala uchronić go przed zniszczeniem z powodu nagłych przepięć w sieci elektrycznej. Jest też sposobem, który może uchronić nas przed ewentualnym porażeniem prądem lub nawet pożarem. Dlatego warto sprawdzać prognozy pogody dla naszego miejsca zamieszkania i obszary występowania burz. Obecnie takie informacje udostępniają liczne aplikacje burzowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lenovo ThinkPad X1 Fold 16: Trzy urządzenia w cenie pięciu

Radar burzy - jak sprawdzić, gdzie obecnie jest burza?

To, gdzie jest burza, można sprawdzić w internecie (np. na stronach typu Skyradar oraz Blitzortung Map) lub za pomocą aplikacji burzowych. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • Monitor Burz,
  • Blitzortung Lightning Monitor,
  • Windy.

Monitor Burz, to prosta w obsłudze i intuicyjna aplikacja, która spodoba się wielu użytkownikom. Znajdziemy w niej m.in. wizualną prezentację lokalizacji wyładowań oraz radar opadów i zachmurzenia. Kolejna propozycja, czyli Blitzortung Lightning Monitor, to bardzo prosta aplikacja, która w precyzyjnym sposób pokaże nam, gdzie obecnie występują wyładowania atmosferyczne. Z kolei Windy to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Można powiedzieć, że jest wszechstronną aplikacją pogodową, zapewniającą szeroką funkcjonalność.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także