Wykryto silne "trzęsienia ziemi" na Marsie. Już wiadomo, co je powoduje

Wykryto silne "trzęsienia ziemi" na Marsie. Już wiadomo, co je powoduje
Źródło zdjęć: © NASA JPL/Caltech
Arkadiusz Stando

07.01.2020 14:24, aktual.: 08.01.2020 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ziemia wcale nie jest jedyną planetą, na której dochodzi do zjawiska, które nazywamy trzęsieniem ziemi. Silne wstrząsy zaobserwowano w 2019 roku na Marsie, a teraz naukowcy już wiedzą, co je powoduje.

W kwietniu 2019 roku sonda InSight zarejestrowała wstrząsy na powierzchni Marsa. Wcześniej nie było tak dobrych dowodów na to zjawisko, a teraz możemy nawet posłuchać ich brzmienia. Kilka miesięcy później NASA znalazła kolejny dowód, na inne zjawisko znane z naszej planety - lawiny.

Trzęsienia ziemi na Marsie - co je powoduje?

Do tej pory lądownik InSight wykrywał około dwóch trzęsień dziennie. Badacze prześledzili dokładniej silniejsze wstrząsy, których epicentrum wykryto w regionie Cerberus Fossae, położonego około 1600 kilometrów na wschód od sondy.

Trzęsienia wykryto 23 maja 2019 i 27 lipca 2019 czyli 173 i 235 dnia misji sondy InSight. I chociaż z naszej perspektywy ich siła wcale nie była zbyt wysoka, to na Marsie ich skutki były dosyć znaczące. Na Ziemi zaledwie zatrzęsłyby delikatnie budynkami, a na Czerwonym Globie mogą spokojnie przesuwać głazy, a nawet powodować spore osuwiska.

Mars nie posiada płyt tektonicznych, dlatego trzęsienia w jego pokrywie są znacznie skuteczniejsze. Ich przyczyna nie jest do końca jasna. Naukowcy sądzą jednak, że powodują je naprężenia wzdłuż uskoków geologicznych. Dalsze badania z pomocą obserwacji satelitarnej mają ujawnić, czy rzeczywiście tak jest.

Źródło: Iflscience

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)