Wykryto silne "trzęsienia ziemi" na Marsie. Już wiadomo, co je powoduje
Ziemia wcale nie jest jedyną planetą, na której dochodzi do zjawiska, które nazywamy trzęsieniem ziemi. Silne wstrząsy zaobserwowano w 2019 roku na Marsie, a teraz naukowcy już wiedzą, co je powoduje.
W kwietniu 2019 roku sonda InSight zarejestrowała wstrząsy na powierzchni Marsa. Wcześniej nie było tak dobrych dowodów na to zjawisko, a teraz możemy nawet posłuchać ich brzmienia. Kilka miesięcy później NASA znalazła kolejny dowód, na inne zjawisko znane z naszej planety - lawiny.
Trzęsienia ziemi na Marsie - co je powoduje?
Do tej pory lądownik InSight wykrywał około dwóch trzęsień dziennie. Badacze prześledzili dokładniej silniejsze wstrząsy, których epicentrum wykryto w regionie Cerberus Fossae, położonego około 1600 kilometrów na wschód od sondy.
Trzęsienia wykryto 23 maja 2019 i 27 lipca 2019 czyli 173 i 235 dnia misji sondy InSight. I chociaż z naszej perspektywy ich siła wcale nie była zbyt wysoka, to na Marsie ich skutki były dosyć znaczące. Na Ziemi zaledwie zatrzęsłyby delikatnie budynkami, a na Czerwonym Globie mogą spokojnie przesuwać głazy, a nawet powodować spore osuwiska.
Mars nie posiada płyt tektonicznych, dlatego trzęsienia w jego pokrywie są znacznie skuteczniejsze. Ich przyczyna nie jest do końca jasna. Naukowcy sądzą jednak, że powodują je naprężenia wzdłuż uskoków geologicznych. Dalsze badania z pomocą obserwacji satelitarnej mają ujawnić, czy rzeczywiście tak jest.
Źródło: Iflscience