Wykop pisze list otwarty do europosła. "Rozwiązania godzą w podwaliny Internetu"

Wykop pisze list otwarty do europosła. "Rozwiązania godzą w podwaliny Internetu"

Wykop pisze list otwarty do europosła. "Rozwiązania godzą w podwaliny Internetu"
Źródło zdjęć: © wykop.pl
Grzegorz Burtan
22.06.2018 08:59

Zaniepokojeni ostatnim głosowaniem w Komisji Prawnej nad Dyrektywą w sprawie praw autorskich, Wykopowicze wystosowali list do jednego z członków. Jest nim europoseł Tadeusz Zwiefka. Mają powód do obaw, bo ustawa uderza bezpośrednio w społeczność.

Poniżej publikujemy treść listu otwartego społeczności serwisu Wykop.

Szanowny Panie Europośle,

My - internauci, pracownicy i użytkownicy największego polskiego serwisu social news Wykop.pl, piszemy do Pana te słowa ogarnięci głęboką troską o dalszy rozwój sytuacji związany z globalną siecią Internet. Jesteśmy poruszeni wynikiem głosowania nad Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, podczas którego opowiedział się Pan za jej przyjęciem. Ale przede wszystkim jesteśmy zaniepokojeni zmianami jakie spowoduje wejście Dyrektywy w życie.

Proponowane przez Komisję Prawną rozwiązania godzą w podwaliny i zasady funkcjonowania Internetu, który w swój rodowód ma na stałe wpisane wolność słowa, nieskrępowaną wymianę treści, dostęp do informacji oraz zaangażowanie społeczno-polityczne. Dzięki swobodzie korzystania z informacji zamieszczonych w sieci, łatwemu dostępowi do wszystkich treści, możliwości dyskutowania o bieżących wydarzeniach, wszyscy dziś mamy wpływ na kształt otaczającej nas rzeczywistości.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona prawa autorskiego oraz własności intelektualnej. Rozumiemy także, jak trudne jest to do osiągnięcia w Internecie, który jest obecnie głównym miejscem konsumpcji kultury. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje ryzyko, iż może odbyć się to bez wiedzy i zgody twórcy. Jednak proponowane rozwiązania nie realizują założonych postulatów. Powodują, że otwarta, demokratyczna sieć staje się zamkniętym narzędziem służącym cenzurze treści i kontroli użytkowników.

Platformy wymiany treści, takie jak Wykop.pl, bazują na potrzebach użytkowników. Potrzebach związanych z wymianą informacji i debatą publiczną. Odbywa się ona w oparciu o treści zamieszczone w sieci, przekazywane w formie linków. Zmiany, które wprowadzają artykuły 11 i 13 wspomnianej Dyrektywy spowodują regres w funkcjonowaniu globalnej sieci Internet. Dziś znacząca aktywność użytkowników odbywa się poprzez portale społecznościowe, blogi czy fora dyskusyjne. Ich nadrzędną cechą jest debata czyli współudział w tworzeniu przekazu.

Artykuły 11 i 13 spowodują, że Internet cofnie się do czasów komunikatów jednostronnych, ograniczy interakcje między wydawcami a użytkownikami, ponownie oddając szansę tworzenia naszej rzeczywistości wyłącznie ograniczonej grupie osób. Głos mniejszości, reprezentowany przez mniejsze portale internetowe, które nie należą do dużych grup mediowych, zostanie zablokowany.

Wykop.pl istnieje od 12 lat, odwiedza go miesięcznie ponad 7,5 miliona internautów. Zbudowaliśmy w jego ramach niezwykle zaangażowaną i aktywną Społeczność, która codziennie wpływa na kształt polskiej sieci oraz zawsze angażuje się w sprawy, które implikują zmiany globalne. Dlatego i tym razem zabieramy głos w sprawie, która dotyczy nas bezpośrednio.

Ponieważ jesteśmy zwolennikami otwartej wymiany opinii, pragniemy spotkać się z Panem osobiście, aby w swobodnej dyskusji porozmawiać o zasadach i wartościach jakie przyświecają obecnej sieci Internet. Chęć udziału w spotkaniu zadeklarowało również wielu ekspertów z branży, zaniepokojonych wizją zmian. Z wielką przyjemnością poznamy wszelkie propozycje z Pana strony, dotyczące miejsca i terminu spotkania. Jesteśmy również otwarci na przeprowadzenie telekonferencji z Europosłami, którzy podobnie jak Pan, zagłosowali za przyjęciem Dyrektywy.

Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza i doświadczenie w kwestii współtworzenia Internetu i działania w jego ramach, pomoże Panu w zrozumieniu jak szkodliwe dla demokracji i wolności słowa są przegłosowane przez Pana zmiany.

Mamy ogromną nadzieję, że przed nadchodzącym głosowaniem, które odbędzie się 4 lipca 2018 roku, zechce Pan wysłuchać naszych argumentów - pisząc naszych mamy na myśli Społeczność portalu Wykop.pl oraz milionów Polaków, którzy codziennie korzystają z Internetu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)