Wyjątkowy meteoryt sprzedał się za ogromną kwotę. Kupił go od handlarza za grosze

Wyjątkowy meteoryt sprzedał się za ogromną kwotę. Kupił go od handlarza za grosze

Wyjątkowy meteoryt sprzedał się za ogromną kwotę. Kupił go od handlarza za grosze
Źródło zdjęć: © RR Auctions
Arkadiusz Stando
22.10.2018 15:43, aktualizacja: 23.10.2018 12:11

To prawdopodobnie jedyny taki kamień na Ziemi. A właściwie to kilka kamieni, które kiedyś były jedną kosmiczną skałą. W ubiegły piątek ten meteoryt sprzedał się za ponad 612,5 tysiąca dolarów.

19 października zakończyła się aukcja meteorytu pochodzącego z Księżyca. To nie jedyna kosmiczna skała, która trafiła na Ziemię z naszego naturalnego satelity, ale jedyna, która nie roztrzaskała się wchodząc w atmosferę. Właśnie to czyni ten kamień wyjątkowym.

Cena meteorów

Eksperci wyceniali wartość na około 500 tysięcy dolarów. Zazwyczaj takie wyceny są bardzo trafne, jednak tym razem kosmiczny kamień sprzedał się za znacznie wyższą kwotę - 612,5 tysiąca dolarów, czyli około 2,2 miliona złotych.

"Zwykłe" meteory i takie bardziej egzotyczne eksponaty sprzedają się zwykle za blisko 50-100 tysięcy dolarów. Nie licząc oczywiście absurdalnie dużych kamieni.

Obraz
© RR Auctions

Skąd ten meteor wziął się na Ziemi?

Prawdopodobnie było to wynikiem uderzenia potężnej asteroidy w naszego naturalnego satelitę. Mieliśmy sporo szczęścia, że ten księżycowy odłamek trafił akurat na Ziemię i w dodatku wylądował na lądzie. W wyniki uderzenia asteroidy pod innym kątem, odłamki rozleciałyby się w Układzie Słonecznym.

W dodatku nie spłonął całkowicie wchodząc w atmosferę, ani nie roztrzaskał się. Rozpadł się na kilka części, ale dopiero przy lądowaniu. To czyni go jeszcze cenniejszym eksponatem, gdyż liczy się go jako jedną całkowitą część. Taki unikatowy meteoryt ma większe znaczenie zarówno dla kolekcjonerów, jak i dla nauki.

Meteor z Mauretanii

Meteoryt nosi nazwę NWA 11789, ale nieoficjalnie mówi się na niego "Buagaba" lub "puzzle księżycowe". NWA to techniczne oznaczenie, mówiące gdzie wylądował obiekt, w tym przypadku to północno-zachodnia Afryka, a konkretnie Mauretania. Co ciekawe, meteoryt jest dosyć świeżym znaleziskiem. Znalazł go zaledwie rok temu mauretański poszukiwacz meteorów.

NWA 11789 jest bardzo rzadkim znaleziskiem, ze względu na to, że nie roztrzaskał się o atmosferę. Na portalu RR Auctions pojawiają się inne kamienie pochodzące z Księżyca, ale nie są tak wyjątkowe. Jednym z nich jest NWA 8022, będący częścią meteorytu rozbitego na części jeszcze nad powierzchnią Ziemi. Z tego względu jego przewidywana wartość to "zaledwie" 12 tysięcy dolarów.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)