Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych
Źródło zdjęć: © CNU
Arkadiusz Stando
06.10.2019 09:22, aktualizacja: 07.10.2019 19:56

Przez kilka dekad 10-kilogramowy meteoryt służył w amerykańskim domu za blokadę do drzwi. Przez przypadek kosmiczna skała trafiła w ręce naukowców. Dziś należy do ekspozycji Stanowego Muzeum Maine.

Meteoryty wbrew pozorom nie są trudne do rozpoznania. Wchodząc w atmosferę rozgrzewają się do ogromnej temperatury, przez co dochodzi do ich stopienia. W efekcie zmniejsza się ich objętość, a rośnie masa. Zazwyczaj mają ciemną lub rdzawą barwę i często są pokryte kawałkami wyraźnie widocznego metalu.

10-kilogramowy meteoryt trafił w ręce naukowców z Central Michigan University. Po krótkich oględzinach wycenili jego wartość na kwotę 100 tysięcy dolarów, czyli około 375 tysięcy złotych. To prawdopodobnie najdroższa blokada do drzwi w historii.

Mona Sirbescu, profesor geologii CMU, od lat zajmuje się analizą przeróżnych skał przynoszonych przez amatorów poszukiwań meteorów. Jednak przez kilakanście lat jej pracy żaden z obiektów nie okazał się kosmiczną skałą. Aż do teraz, kiedy człowiek z Michigan przyniósł swój dziwnie ukształtowany i ciężki kamień.

- Od razu mogłam stwierdzić, że jest to coś wyjątkowego - powiedziała Mona Sibescu. Po dogłębnych analizach stwierdziła, że meteor zwierał 88,5 proc. żelaza i 11,5 proc. niklu. I jest to całkiem wyjątkowy egzemplarz - to szóste co do wielkości znalezisko w stanie Michigan.

W celu podwójnej weryfikacji, fragment meteorytu został wysłany do Smithsonian Institution w Waszyngtonie, który potwierdził, że faktycznie kamień pochodził z kosmosu.

Skała dotarła na Ziemię w latach 30. XX w. twierdzi jej właściciel, który kupił skałę w 1988 roku razem z farmą w Edmore. Podczas zwiedzania posiadłości na sprzedaż, mężczyzna zauważył kamień podpierający drzwi i zapytał rolnika, co to jest. Ten odparł, że to meteoryt.

Źródło: CNN

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (204)