Wyjątkowy materiał. Przyszłość to samonaprawiająca się skóra i roboty

Krok w stronę samonaprawiających się robotów i skóry, która zdolna jest do regeneracji po skomplikowanych urazach. Naukowcy z Aalto University i University of Bayreuth stworzyli hydrożel, który wykazuje zdolność do samonaprawiania się się w 90% w ciągu zaledwie czterech godzin.

Przyszłosć to samonaprawiające się materiały. /mat poglądowy
Przyszłosć to samonaprawiające się materiały. /mat poglądowy
Źródło zdjęć: © aalto university, pixabay

Naukowcy z Aalto University i University of Bayreuth stworzyli wyjątkowy materiał, który może dokonać przełomu m.in. w robotyce i medycynie. Jak podaje portal Interesting Engineering, stworzono hydrożel, który potrafi się samodzielnie regenerować w ciągu zaledwie czterech godzin.

Nowe możliwości w medycynie i robotyce

Hydrożel, który został zainspirowany cechami ludzkiej skóry, charakteryzuje się zarówno elastycznością, jak i wytrzymałością. Dzięki wykorzystaniu ultracienkich nanocząsteczek gliny, naukowcy byli w stanie stworzyć gęstą sieć polimerów. Ta struktura nie tylko wzmacnia hydrożel, ale także pozwala mu na samodzielne naprawianie się. Proces regeneracji jest bardzo szybki, a pełne odtworzenie struktury następuje w ciągu 24 godzin.

W procesie tworzenia hydrożelu, naukowcy zmieszali proszek monomerów z wodą zawierającą nanosheety. Następnie, aby zainicjować reakcję, całość została poddana działaniu światła UV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Promieniowanie UV powoduje, że cząsteczki łączą się, tworząc elastyczny żel

- wyjaśnia Chen Liang, jeden z autorów badania.

Odpowiedź znaleziono w naturze

Badacze podkreślają, że to odkrycie jest przykładem, jak materiały biologiczne inspirują do poszukiwania nowych właściwości w materiałach syntetycznych. To właśnie świat natury inspiruje swoimi genialnymi rozwiązaniami. To sprawia, że coraz bardziej realnymi wydają się wydajne i nowoczesne roboty z wytrzymałą i samonaprawiającą się skórą.

Przyszłość to samonaprawiające się materiały?

Badanie opublikowane w "Nature Materials" wskazuje, że po dalszych badaniach i rozwoju, samonaprawiające się tkanki syntetyczne, elastyczne roboty i materiały medyczne mogą stać się rzeczywistością. Naukowcy odkryli mechanizm, który umożliwia wzmocnienie hydrożeli.

wiadomościrobotykanauka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)