Wygnane wieloryby. Ocieplanie oceanów ogranicza ich siedliska
Zmiany prądów morskich prowadzą do migracji waleni biskajskich z ich naturalnych siedlisk, narażając te majestatyczne zwierzęta na niebezpieczne spotkania ze statkami oraz sieciami rybackimi. Gatunkowi grozi całkowita zagłada.
02.09.2021 16:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zamieszkujące wody północnego Atlantyku walenie biskajskie, jeszcze kilka dekad temu należały do najpospolitszych wielorybów. Niestety, ostatni raport sporządzony przez oceanografów z Uniwersytetu Cornella oraz Uniwersytetu Południowej Karoliny, jednoznacznie wskazuje na drastyczne zmniejszenie populacji w obrębie tego gatunku.
Jak tłumaczy prof. Charles Greene: "Ocieplenie Zatoki Maine nie ma większego związku z temperaturą atmosfery i samej powierzchni oceanu – jak mogłoby się wydawać". Rzecz jest bardziej skomplikowana i łączy się ze zmianami jakie zaszły w Prądzie Zatokowym (Golfsztrom), obmywającym wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej. Zmiany klimatu spowodowały, że "podwodna rzeka" uległa zsunięciu z szelfu, tworząc zbyt ciepłe środowisko dla waleni.
Wyższa temperatura zmniejszyła liczbę małych skorupiaków, stanowiących główne pożywienie wielorybów. Zmniejszyło to stopień wycielania i zmusiło zwierzęta do szukania nowego domu, głównie na północy, w regionie Zatoki Świętego Wawrzyńca. Tamtejsi kapitanowie statków i rybacy nie mieli wcześniej styczności z taką liczbą wielorybów, co skutkuje wieloma wypadkami z ich udziałem.
Materiał o wielorybach biskajskich od NOAA
Walenie biskajskie należą do najlepiej zbadanych i monitorowanych stworzeń morskich. Jak twierdzi Greene "znamy w zasadzie każdego osobnika". Naukowcy nadali większości imiona i dokładnie znają ich miejsce pobytu oraz charakterystykę.
Według poprzedniego raportu z 2010 roku, populacja wielorybów biskajskich w badanym regionie liczyła około 500. Obecnie doliczono się zaledwie 356 osobników. Nic dziwnego, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uważa gatunek za krytycznie zagrożony.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: E. Meyer-Gutbrod, C. Greene, K. Davies, Ocean Regime Shift is Driving Collapse of the North Atlantic Right Whale Population, "Oceanography".