ycipk-18z5wm
Internet

Wyciekły dane 87 mln użytkowników. Facebook poinformuje, czy wśród nich są twoje

Cambridge Analytica, firma, która odpowiadała za kampanię wyborczą Donalda Trumpa, uzyskała nieuprawniony dostęp do prawie 87 mln użytkowników. Facebook przyznał się do tej liczby. Teraz poinformuje poszkodowanych, wśród których są także Polacy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedługo dowiesz się, czy twoje dane z Facebooka wyciekły
Niedługo dowiesz się, czy twoje dane z Facebooka wyciekły (Forum)
ycipk-18z5wm

Szacuje się, że dane co najmniej 87 mln użytkowników Facebooka zostały przejęte przez Cambridge Analytica. Po co? Na ich bazie skonstruowano - wykorzystując przełomowe badania polskiego naukowca Michała Kosińskiego - specjalny algorytm pozwalający na sprofilowanie ogromnej rzeszy ludzi i spersonalizowanie przekazu politycznego pod konkretnego użytkownika. Wszystko po to, by lepiej do nich trafiać z wyborczą propagandą.

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, aplikację-quiz, która przyczyniła się do wycieku danych, zainstalowało u siebie jedynie 23 użytkowników z Polski. Ale ofiar może być znacznie więcej, bowiem okazało się, że program ściągał także dane niczego nieświadomych znajomych chętnych na quiz graczy. Szacuje się, że w ten sposób firma mogła poznać dane nawet 57 tys. Polaków.

ycipk-18z5wm

Czy jesteś w tym gronie? Najprawdopodobniej się o tym dowiesz. Facebook zapowiedział, że poinformuje użytkowników, których dane wyciekły i trafiły do Cambridge Analytica.

Facebook po aferze stawia na transparentność, o czym świadczy nie tylko fakt, że dotrze do osób, których dane mogły wyciec. Zmieniają się też zasady, które powinny być wprowadzone dawno temu. I tak aplikacje nie będą miały wglądu w takie informacje użytkowników jak: religia i poglądy polityczne, związki, historii edukacji i zatrudnienia, preferencje dotyczące czytanych książek, słuchanej muzyki, częstotliwości uprawiania sportu, czytania wiadomości, oglądanych filmów i ulubionych gier. Dodatkowo Facebook zrezygnował z możliwości wyszukiwania osób po numerze telefonu lub adresie email. Lepiej późno niż wcale?

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-18z5wm

ycipk-18z5wm
ycipk-18z5wm