Wyciekły dane 87 mln użytkowników. Facebook poinformuje, czy wśród nich są twoje

Wyciekły dane 87 mln użytkowników. Facebook poinformuje, czy wśród nich są twoje
Źródło zdjęć: © Forum
Adam Bednarek

09.04.2018 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cambridge Analytica, firma, która odpowiadała za kampanię wyborczą Donalda Trumpa, uzyskała nieuprawniony dostęp do prawie 87 mln użytkowników. Facebook przyznał się do tej liczby. Teraz poinformuje poszkodowanych, wśród których są także Polacy.

Szacuje się, że dane co najmniej 87 mln użytkowników Facebooka zostały przejęte przez Cambridge Analytica. Po co? Na ich bazie skonstruowano - wykorzystując przełomowe badania polskiego naukowca Michała Kosińskiego - specjalny algorytm pozwalający na sprofilowanie ogromnej rzeszy ludzi i spersonalizowanie przekazu politycznego pod konkretnego użytkownika. Wszystko po to, by lepiej do nich trafiać z wyborczą propagandą.

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, aplikację-quiz, która przyczyniła się do wycieku danych, zainstalowało u siebie jedynie 23 użytkowników z Polski. Ale ofiar może być znacznie więcej, bowiem okazało się, że program ściągał także dane niczego nieświadomych znajomych chętnych na quiz graczy. Szacuje się, że w ten sposób firma mogła poznać dane nawet 57 tys. Polaków.

Czy jesteś w tym gronie? Najprawdopodobniej się o tym dowiesz. Facebook zapowiedział, że poinformuje użytkowników, których dane wyciekły i trafiły do Cambridge Analytica.

Facebook po aferze stawia na transparentność, o czym świadczy nie tylko fakt, że dotrze do osób, których dane mogły wyciec. Zmieniają się też zasady, które powinny być wprowadzone dawno temu. I tak aplikacje nie będą miały wglądu w takie informacje użytkowników jak: religia i poglądy polityczne, związki, historii edukacji i zatrudnienia, preferencje dotyczące czytanych książek, słuchanej muzyki, częstotliwości uprawiania sportu, czytania wiadomości, oglądanych filmów i ulubionych gier. Dodatkowo Facebook zrezygnował z możliwości wyszukiwania osób po numerze telefonu lub adresie email. Lepiej późno niż wcale?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)