Wycieki danych - coraz poważniejsze zagrożenie dla internautów

Wycieki danych - coraz poważniejsze zagrożenie dla internautów
Źródło zdjęć: © Kaspersky

08.12.2010 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak pokazują kradzieże danych z komputerów sławnych osób, wycieki informacji mogą okazać się bardzo kłopotliwe. Wystarczy jednak stosować się do kilku wskazówek bezpieczeństwa aby zaoszczędzić sobie wstydu i potencjalnych problemów.

W tym roku amerykańscy ambasadorowie stacjonujący w różnych krajach nie marzą o wspaniałych prezentach gwiazdkowych. Pragną jedynie cichego miejsca, w którym mogliby się zaszyć, aby oszczędzić sobie wstydu. Wszystkiemu winne są rewelacje opublikowane na portalu WikiLeaks. Szczegółowe i soczyste oceny amerykańskiej polityki zagranicznej są żenujące dla wszystkich, których dotyczą.

To jednak nie jedyny taki incydent. W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby wstydliwych wycieków danych. Przykładem mogą być włamania do komputerów takich gwiazd, jak Lady Gaga czy Justin Timberlake. W obu przypadkach hakerzy ukradli nieopublikowane jeszcze utwory. W jednym przypadku złodzieje danych posunęli się nawet do szantażowania swojej ofiary, nota bene sławnej osoby, przy użyciu znalezionych na jej komputerze zdjęć, na których była naga. Te osobiste materiały wypłynęły przy pomocy trojana. Pamiętajmy więc, że przez niezabezpieczone komputery i laptopy możemy najeść się wstydu, a to i tak najbardziej optymistyczny wariant – zagrożone są nawet nasze pieniądze. Podczas gdy plotkarze naigrywają się z amerykańskich urzędników i niefrasobliwych celebrytów, w rzeczywistości wszystkie te skandale wskazują na problem, który dotyczy każdego użytkownika komputera: jeżeli nie chcesz, aby do internetu wyciekły
twoje żenujące zdjęcia lub szczegóły dotyczące karty kredytowej, zainteresuj się oprogramowaniem, które skutecznie ochroni dane.

Chroniąc dane, możesz oszczędzić sobie wstydu i strat finansowych. Wymaga to zastosowania podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak ochrona antywirusowa, zapora sieciowa oraz regularne pobieranie aktualizacji, jak tylko zostaną udostępnione. Poza tym, weź sobie do serca następujące wskazówki:

- Szyfruj ważne informacje osobiste.
- Stosuj silne hasła zawierające co najmniej 8 znaków oraz kombinację wielkich i małych liter, znaków specjalnych i cyfr. Dla każdego serwisu używaj innego hasła.
- Nie surfuj po internecie, wykorzystując nieszyfrowane sieci bezprzewodowe. Jeżeli nie możesz użyć połączenia szyfrowanego, zaszyfruj swój ruch danych przy pomocy oprogramowania VPN.
- Zawsze pilnuj swojego laptopa, netbooka czy smartfonu: takie małe urządzenia można łatwo ukraść.
- Nie ujawniaj zbyt wielu danych osobowych i informacji poufnych na portalach społecznościowych, takich jak nk.pl czy Facebook.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także