Wszystko o Thunderbolt

Wraz z pojawieniem się nowych MacBooków, Intel zaprezentował światu opracowywaną wspólnie z Applem technologię Thunderbolt (nazwa kodowa: Light Peak).
Thunderbolt bazuje na technologii PCI Express i DisplayPort, dzięki czemu nie było konieczności tworzenia nowej wtyczki - wykorzystano obecnie stosowany przez Apple Mini DisplayPort.

Wszystko o Thunderbolt

Thunderbolt oferuje niebywały wzrost przepustowości w stosunku do dobrze znanego USB 2.0 oraz nowszego i jeszcze nie wykorzystywanego na szeroką skalę, USB 3.0. Jeden kanał w kablu będzie potrafił przenieść 10 Gbps w pełnym dupleksie (w obie strony równocześnie), co przy obecnych dwóch kanałach pozwala na osiągnięcie wartości 20 Gbps. Thundebolt zapewnia również zasilanie - 10 W - to znacznie więcej niż 2.5 W w USB 2.0, 4.5 W w USB 3.0, 5.5 W w portach USB 2.0 Apple'a i 7 W w FireWire.

Jako, że Thunderbolt bazuje na technologii PCI Express, to jest kompatybilny z obecnymi standardami, np. USB i FireWire. Wystarczy odpowiedni adapter, aby móc korzystać ze starszych urządzeń. Dodatkowo, fakt zastosowania dwóch kanałów w implementacji Apple (standardowa specyfikacja Intela mówi o jednym kanale) pozwoli na umieszczenie monitora w środku łańcuszka (urządzenia łączone są szeregowo), bez utraty prędkości. Specyfikacja dodatkowo przewiduje możliwość korzystania z wszelkiej maści hubów oraz innych akcesoriów, więc teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjść do domu, podłączyć monitor i mieć dostęp do wszystkich podłączonych do niego urządzeń, w tym macierzy dyskowych.

Obraz
© (fot. via iMagazine.pl)

Thunderbolt wspiera również Target Disk Mode -- umożliwia to, na tej samej zasadzie co dzisiaj FireWire, połączenie dwóch Maków jednym kablem i uruchomienie systemu operacyjnego z tego drugiego. Pierwszy komputer w takiej sytuacji traktuje HDD w drugim komputerze jako swój własny. Nie wiadomo jeszcze do końca, czy będzie możliwość bootowania się z dysku twardego podłączonego za pomocą portu Thunderbolt. Znawcy rynkowi przewidują, że ta funkcjonalność pojawi się później.

Obraz
© (fot. via iMagazine.pl)

MacBooki straciły trochę na swojej reputacji, wraz z utratą złącza ExpressCard/3. w modelu 15". Obecny tylko w modelu 17" oferował możliwość podłączania zewnętrznych macierzy dyskowych po eSATA. Ta funkcjonalność była w szczególności przydatna dla osób zajmujących się mobilnym montażem wideo czy obróbką fotografii. Dostęp do dużej ilości przestrzeni dyskowej często jest niezbędny. Intel pokazał MacBooka Pro 15", podłączonego do macierzy dyskowej Promise, do której z kolei podłączony był Apple Cinema Display. Macierz strumieniowała 4 nieskompresowane źródła HD w 1080p do MacBooka, który następnie ponownie przesyłał te cztery źródła do monitora -- bardzo imponujące wyniki.

Dzisiaj, wraz z niebywałą wydajnością nowej platformy Sandy Bridge, MacBooki Pro, w każdej wersji, mają szansę stać się naprawdę poważnym narzędziem dla szerokiego grona osób wymagających najwyższej jakości pracy. Przydomek „Pro”. w końcu nabrał prawdziwego znaczenia.

Wojtek Pietrusiewicz

oficjalne wydanie internetowe www.imagazine.pl

Źródło artykułu:imagazine.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)