Wszechświat mógł nigdy nie mieć początku. Nowa teoria dotyczącą Wielkiego Wybuchu
14.10.2021 20:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co było na początku? To pytanie od wieków zadają sobie naukowcy. Teraz okazuje się, że w ogóle mogło go nie być. Nowa hipoteza wskazuje, że nasz Wszechświat istniał od zawsze, a teoria grawitacji kwantowej ujawnia, jak to możliwe.
Grawitacja kwantowa jest prawdopodobnie najbardziej frustrującym problemem, przed jakim stoi współczesna fizyka. W tej chwili istnieją dwie niezwykle skuteczne teorie Wszechświata – fizyka kwantowa i ogólna teoria względności. We wszystkich aktualnych teoriach fizyki przestrzeń i czas są ciągłe.
Jednak inne podejście, zwane teorią mnogości przyczynowych, przeobraża czasoprzestrzeń w serię kawałków lub czasoprzestrzennych "atomów". Teoria ta nakładałaby ścisłe ograniczenia na to, jak blisko siebie mogą znajdować się wydarzenia w przestrzeni i czasie, ponieważ nie mogą być one bliższe niż rozmiar "atomu".
"Rzeczywistość ma tak wiele rzeczy, które większość ludzi kojarzyłaby z science fiction lub nawet fantasy" – powiedział Bruno Bento, fizyk badający naturę czasu na Uniwersytecie w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.
W swojej pracy, o której jako pierwszy napisał serwis Live Science, wykorzystał on nową teorię grawitacji kwantowej, zwaną teorią mnogości przyczynowych, w której przestrzeń i czas są rozbite na wspomniane kawałki czasoprzestrzeni. Według tej teorii, na pewnym poziomie istnieje fundamentalna jednostka czasoprzestrzeni.
Bento i jego współpracownicy wykorzystali to podejście przyczynowo-skutkowe do zbadania początku Wszechświata. Odkryli, że możliwe jest, iż Wszechświat nie miał początku – istniał od zawsze w nieskończonej przeszłości i dopiero niedawno ewoluował w to, co nazywamy Wielkim Wybuchem.
"Byłem zachwycony, gdy znalazłem tę teorię, która nie tylko stara się być tak fundamentalna, jak to tylko możliwe – będąc podejściem do kwantowej grawitacji i właściwie przemyśleniem samego pojęcia czasoprzestrzeni – ale także nadaje centralną rolę czasowi i temu, co fizycznie oznacza upływ czasu, jak fizyczna jest twoja przeszłość i czy przyszłość już istnieje, czy nie" – powiedział Bento w wywiadzie dla Live Science.
To dopiero początek badań
Podejście zbioru przyczynowego zgrabnie usuwa problem Wielkiego Wybuchu, ponieważ w tej teorii osobliwości nie mogą istnieć. Niemożliwe jest, aby materia skompresowała się do nieskończenie małych punktów – nie mogą one być mniejsze niż rozmiar atomu czasoprzestrzeni.
W tym miejscu Bento i jego współpracownik Stav Zalel, student Imperial College London, zadali sobie pytanie, jak wyglądał początek naszego Wszechświata bez osobliwości Wielkiego Wybuchu. Podjęli ten wątek, badając, co teoria mnogości przyczynowych może powiedzieć o początkowych momentach Wszechświata. Ich praca pojawia się w artykule opublikowanym 24 września w bazie danych przeddruków arXiv.
W artykule zbadano, "czy w podejściu opartym na zbiorze przyczynowym musi istnieć początek" – powiedział Bento.
"W oryginalnym sformułowaniu zbioru przyczynowego i dynamiki, klasycznie mówiąc, zbiór przyczynowy rośnie z niczego we Wszechświat, który widzimy dzisiaj. W naszej pracy, zamiast tego, nie byłoby Wielkiego Wybuchu jako początku, ponieważ zbiór przyczynowy byłby nieskończony dla przeszłości, a więc zawsze jest coś przed".
Ich praca sugeruje, że Wszechświat mógł nie mieć początku – po prostu istniał od zawsze. To, co postrzegamy jako Wielki Wybuch, mogło być tylko szczególnym momentem w ewolucji tego zawsze istniejącego zbioru przyczynowego, a nie prawdziwym początkiem.
Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia. Nie jest jeszcze jasne, czy to nie mające początku podejście przyczynowe może pozwolić na stworzenie teorii fizycznych, z którymi będzie można pracować, aby opisać złożoną ewolucję Wszechświata podczas Wielkiego Wybuchu.