Wojsko USA otrzymało laserową broń antydronową [WIDEO]

Wojsko USA otrzymało laserową broń antydronową [WIDEO]

Wojsko USA otrzymało laserową broń antydronową [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
28.10.2019 12:06, aktualizacja: 29.10.2019 07:10

Raytheon, jeden z największych koncernowych producentów broni na świecie, ogłosił, że dostarczył dla Sił Powietrznych USA pierwszą laserową broń antydronową. Teraz armia przetestuje nową "zabawkę" podczas rocznego eksperymentu poza granicami kraju.

Drony stały się w ostatnich latach dużym problemem dla wojska – są powszechnie używaną bronią m.in. przez organizacje terrorystyczne, takie jak ISIS. Dlatego amerykańska marynarka wojenna testowała antydronowy laser już od 2017 roku. Jednak dopiero teraz publicznie przekazano jej pierwszy egzemplarz takiej broni.

Broń laserowa jest zamontowana na małym pojeździe terenowym. Wykorzystuje elektrooptyczny sensor do identyfikacji potencjalnego zagrożenia przed użyciem lasera do jego strącenia. Laser może być zasilany za pomocą standardowego gniazdka 220 V, a po podłączeniu go do generatora będzie mieć możliwość oddania "prawie nieskończonej liczby strzałów". Jak dokładnie wygląda nowa broń Amerykanów, można zobaczyć na tym wideo:

Od pomysłu do realizacji w 24 miesiące

- Pięć lata temu jeszcze niewiele osób martwiło się zagrożeniem ze strony dronów. Teraz jednak słyszymy o takich atakach albo wtargnięciach. Zauważyli to nasi klienci i poprosili o opracowanie rozwiązania. Zrobiliśmy to w 24 miesiące od deski kreślarskiej do dostarczenia broni. – powiedział prezes Raytheon Space and Airborne Systems, Roy Azevedo.

Pomimo deklaracji, że to pierwsza broń antydronowa przekazana amerykańskiemu wojsku, trzeba zaznaczyć, że armia USA używa broni laserowej na polu bitwy od ponad dekady. Same badania nad bronią laserową prowadzone są już od lat 60-tych.

Źródło: Gizmodo.com, Engadget.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)