Włożył kartę do bankomatu. Po chwili sprzęt wydrukował dziwną karteczkę

Strona głównaWłożył kartę do bankomatu. Po chwili sprzęt wydrukował dziwną karteczkę
24.07.2018 14:25
Włożył kartę do bankomatu. Po chwili sprzęt wydrukował dziwną karteczkę
Źródło zdjęć: © Fotolia

Sytuacja nietypowa, ale zdarzyć może się każdemu, kto korzysta z bankomatów. Przed wpisaniem kodu PIN sprzęt "wypluł" kartkę. Dlaczego?

Sprawę opisał serwis Niebezpiecznik na swoim facebookowym profilu. "Paweł chciał skorzystać z bankomatu. Włożył kartę i przed wpisaniem PIN-u, bankomat zaczął drukować uśmiechnięte buźki. Pawłowi nie było do śmiechu. Z bankomatu nie skorzystał…" - czytamy.

Reakcja czytelnika nie dziwi. Niespotykane zachowanie bankomatu może sugerować, że coś z nim jest nie tak - na przykład został zainfekowany przez cyberprzestępców.

W komentarzach wyjaśniono, dlaczego bankomat nagle sam z siebie zaczął drukować tajemniczą karteczkę. Powód jest najprawdopodobniej prosty - to zwyczajnie fragment testowego wydruku, który miał udowodnić, że bankomat drukuje bez żadnych problemów. Sęk w tym, że sprawdzającego "egzemplarza" pracownik ze sobą nie zabrał.

W tym przypadku na szczęście nie mieliśmy do czynienia z robotą przestępców. Warto jednak zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od normy. To właśnie one mogą zasygnalizować, że z bankomatem jest coś nie tak. Odstająca klawiatura, niedokładnie przyczepione wejście na karty - to znak, że urządzenie mogło zostać zmodyfikowane w celu podrobienia lub kradzieży środka płatniczego.

O ile źle przymocowaną klawiaturę da się zauważyć, tak czasami oko laika nie dostrzeże włamania. Jedną z popularnych metod przestępców jest wycinanie otworu w bankomacie. Dzięki temu można wyjąć z maszyny dysk twardy. Wystarczy zainfekować urządzenie, włożyć go ponownie na miejsce, zresetować sprzęt i… bankomat wypluwa pieniądze na żądanie hakerów.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)