Trwa ładowanie...
d3zqose

Właśnie ruszyły ćwiczenia Anakonda-20. Polscy żołnierze będą zwiększać swoje umiejętności

Żołnierze Wojska Lądowego, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej wezmą udział w zmienionej formie ćwiczeń Anakonda-20. Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie nie będą w nich uczestniczyć żołnierze wojsk sojuszniczych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ósma edycja ćwiczeń Anakonda.
Ósma edycja ćwiczeń Anakonda. (Getty Images)
d3zqose

Ósma edycja ćwiczeń Anakonda-20 rozpoczyna się 1 czerwca 2020 roku. Będzie w nich uczestniczyć blisko 5000 żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej. W tym roku odbędą się bez obecności żołnierzy wojsk sojuszniczych. Ćwiczenia i ich zakres zostały dopasowane do obecnej sytuacji epidemicznej. Priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo żołnierzy i obywateli.

Regularne ćwiczenia polskich żołnierzy

Ćwiczenia odbywają się regularnie co dwa lata, począwszy od 2006 roku. Są organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku szczególny nacisk zostanie położony na działania Marynarki Wojennej.

d3zqose

Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym Wojska Polskiego, uwaga zostanie zwrócona na działania "doskonalące współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego. Wśród ćwiczonych epizodów będzie m.in. strzelanie artyleryjskie do celów nawodnych oraz powietrznych; poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych; prowadzenie ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego realizowane poprzez współdziałanie sił okrętowych oraz statków powietrznych. A także zabezpieczenie swobodnej żeglugi na morskich liniach komunikacyjnych oraz swobodnego dostępu do głównych portów RP".

Zobacz też: Czy mogę nagrywać policjantów podczas interwencji? Odpowiadamy.

Wojsko pozostaje w gotowości

d3zqose

Planowane są również ćwiczenia mające na celu przygotowanie odpowiedzi na potencjalne zagrożenia dla handlu i wymiany towarów. Żołnierze przejdą również Trening Kierowania Ogniem z użyciem amunicji bojowej.

Ćwiczenia Anakonda-20 odbędą się m.in. w głównej lokalizacji Centralnego Poligonu Sił Powietrznych na Ustce. Jak zapewniają organizatorzy, pomimo pandemii żołnierze Sił Zbrojnych RP pozostają w gotowości do działania i reagowania na zagrożenia militarne.

d3zqose

Podziel się opinią

Share

d3zqose

d3zqose
Więcej tematów