Władze Egiptu odkryły 13 trumien sprzed 2500 lat. Są bardzo dokładnie zapieczętowane

Niesamowite odkrycie w Egipcie
Niesamowite odkrycie w Egipcie
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

08.09.2020 09:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pustynnej nekropolii Sakkara w Egipcie odkryto co najmniej 13 drewnianych trumien sprzed 2500 lat. To, co czyni znalezisko wyjątkowym to fakt, że po upływie tysięcy lat trumny są w praktycznie nienaruszonym stanie, bardzo dobrze zapieczętowane.

O odkryciu niezwykłego miejsca pochówku poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Trumny znaleziono w grobowcu 11 metrów pod ziemią. Były ułożone jedna na drugiej. Archeolodzy są zaskoczeni ich bardzo dobrym stanem. Na części z nich były widoczne kolorowe malowidła na drewnie.

Niesamowite odkrycie pod ziemią

Wstępna analiza wykazała, że ​​trumny najprawdopodobniej zostały zapieczętowane w momencie pochówku i od tego czasu nie były ruszane. W grobowcu znaleziono jeszcze trzy uszczelnione nisze. Minister Khaled Al-Anani uważa, że znajduje się w nich jeszcze więcej nieodkrytych trumien.

Nienaruszone trumny sprzed 2500 lat

Eksperci są zdania, że Sakkara służyła jako nekropolia Memfisu, dawnej stolicy starożytnego Egiptu. Przez 3000 lat Egipcjanie chowali tam swoich zmarłych, dlatego jest to miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym. Chodzi nie tylko o odkrycia miejsc pochówku szlachty i urzędników, czyli bogato wyposażonych grobowców, ale też o znalezienie miejsc prostszych pochówków, ludzi z klasy średniej i robotniczej.

Dużym problemem w przypadku egipskich grobowców są złodzieje, którzy splądrowali wiele z nich. Dlatego odkrycie nienaruszonych grobowców z dokładnie zapieczętowanymi trumnami daje nadzieje na znalezienie wielu cennych i nienaruszonych dóbr. Dzięki nim eksperci mogą zwiększyć swoją wiedzę o starożytnych egipskich zwyczajach pogrzebowych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)