Trwa ładowanie...
d34mvxs

Polacy znaleźli kilkadziesiąt mumii obok najstarszej piramidy na świecie. Mają ponad 2 tys. lat

Kilkadziesiąt mumii sprzed ok. 2 tys. lat - to odkrycie polskich naukowców, którzy badali teren niedaleko piramidy Dżesera. Polacy przeczesywali nekropolię w Sakkarze, znajdującą się w północnym Egipcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy od 20 lat badają tereny niedaleko piramidy Dżesera
Polacy od 20 lat badają tereny niedaleko piramidy Dżesera (Wikipedia)
d34mvxs

Wykopaliska na terenie rozległej nekropolii w Sakkarze prowadzone są przez polski zespół od ponad dwudziestu lat - informuje PAP. Ostatnie badania skupiały się na obszarze znajdującym się między terenem przylegającym do piramidy Dżesera a wykutym w skale rowie o głębokości 20 metrów. Piramida Dżesera to najstarsza piramida na świecie. Została zbudowana w Sakkarze około 2650 p.n.e.

Najwięcej mumii złożono bezpośrednio w piasku.

- Większość z odkrytych przez nas w ostatnim sezonie mumii była bardzo skromna - mówi kierownik wykopalisk, dr hab. Kamil O. Kuraszkiewicz z Zakładu Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW.

d34mvxs

Zobacz też: Tajemniczy kot-lis może być zupełnie nowym gatunkiem

Na dawnym cmentarzu chowano zwykłych ludzi. Dlatego odnalezione mumie były poddawane podstawowym zabiegom balsamierskim. Następnie tylko owinięte w bandaże chowane prosto w zagłębieniach wykopanych w piasku. Z tego powodu "większość pochówków była bardzo źle zachowana".

Czytaj też: Wielkie odkrycie w Egipcie. Grobowiec "jedyny w swoim rodzaju"

d34mvxs

Nie oznacza to, że znalezisko jest bezwartościowe czy nieciekawe. Uwagę polskich badaczy zwróciła dekoracja jednej z trumien. Namalowane znaki nie są znakami pisma hieroglificznego, a całość jest niezrozumiała. Najprawdopodobniej artysta odpowiedzialny za malunki nie potrafił pisać, ale chciał odtworzyć coś, co widział wcześniej.

Czytaj też: Tajemnicza krypta otwarta w Egipcie. Ma 4400 lat i jest w idealnym stanie

Jak przypomina PAP, wykopaliska na zachód od piramidy w Sakkarze zapoczątkował ponad 20 lat temu prof. Karol Myśliwiec w ramach koncesji przyznanej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Do tej pory archeologom udało się ustalić, że na zachód od kompleksu grobowego piramidy schodkowej Dżesera znajdowały się dwie nekropolie - pierwsza należy do wielmożów z VI dynastii (2345-2118 lat p.n.e.) i składa z kaplic grobowych wykonanych z cegieł mułowych oraz grobowców wykutych w skale. W drugiej chowano zwykłych ludzi. To właśnie stamtąd pochodzą najnowsze odkrycia pochówków.

d34mvxs

Podziel się opinią

Share
d34mvxs
d34mvxs
Więcej tematów