Polacy znaleźli kilkadziesiąt mumii obok najstarszej piramidy na świecie. Mają ponad 2 tys. lat

Kilkadziesiąt mumii sprzed ok. 2 tys. lat - to odkrycie polskich naukowców, którzy badali teren niedaleko piramidy Dżesera. Polacy przeczesywali nekropolię w Sakkarze, znajdującą się w północnym Egipcie.

Polacy znaleźli kilkadziesiąt mumii obok najstarszej piramidy na świecie. Mają ponad 2 tys. lat
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek

Wykopaliska na terenie rozległej nekropolii w Sakkarze prowadzone są przez polski zespół od ponad dwudziestu lat - informuje PAP. Ostatnie badania skupiały się na obszarze znajdującym się między terenem przylegającym do piramidy Dżesera a wykutym w skale rowie o głębokości 20 metrów. Piramida Dżesera to najstarsza piramida na świecie. Została zbudowana w Sakkarze około 2650 p.n.e.

Najwięcej mumii złożono bezpośrednio w piasku.

- Większość z odkrytych przez nas w ostatnim sezonie mumii była bardzo skromna - mówi kierownik wykopalisk, dr hab. Kamil O. Kuraszkiewicz z Zakładu Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW.

Zobacz też: Tajemniczy kot-lis może być zupełnie nowym gatunkiem

Na dawnym cmentarzu chowano zwykłych ludzi. Dlatego odnalezione mumie były poddawane podstawowym zabiegom balsamierskim. Następnie tylko owinięte w bandaże chowane prosto w zagłębieniach wykopanych w piasku. Z tego powodu "większość pochówków była bardzo źle zachowana".

Nie oznacza to, że znalezisko jest bezwartościowe czy nieciekawe. Uwagę polskich badaczy zwróciła dekoracja jednej z trumien. Namalowane znaki nie są znakami pisma hieroglificznego, a całość jest niezrozumiała. Najprawdopodobniej artysta odpowiedzialny za malunki nie potrafił pisać, ale chciał odtworzyć coś, co widział wcześniej.

Jak przypomina PAP, wykopaliska na zachód od piramidy w Sakkarze zapoczątkował ponad 20 lat temu prof. Karol Myśliwiec w ramach koncesji przyznanej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Do tej pory archeologom udało się ustalić, że na zachód od kompleksu grobowego piramidy schodkowej Dżesera znajdowały się dwie nekropolie - pierwsza należy do wielmożów z VI dynastii (2345-2118 lat p.n.e.) i składa z kaplic grobowych wykonanych z cegieł mułowych oraz grobowców wykutych w skale. W drugiej chowano zwykłych ludzi. To właśnie stamtąd pochodzą najnowsze odkrycia pochówków.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)