Trwa ładowanie...
d3dj2po

Warszawa: plac budowy odsłonił osadę sprzed 3000 lat

Niezwykłego odkrycia dokonano na warszawskiej Białołęce. W czasie pracy budowy basenu odsłonięte zostały pozostałości dużej osady kultury łużyckiej sprzed 3000 lat. Skala odkrycia zaskoczyła samych archeologów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Archeolodzy odkryli pozostałości osady sprzed 3 000 lat na warszawskiej Białołęce
Archeolodzy odkryli pozostałości osady sprzed 3 000 lat na warszawskiej Białołęce (Materiały prasowe)
d3dj2po

Archeologiczne badanie ratownicze zostało zlecone przez Miasto St. Warszawa Dzielnicę Białołęka, przy ul. Ostródzkiej. Na ślad starożytnej osady natrafiono w czasie przygotowań do budowy miejskiego basenu. Jak podaje Fundacja Ab Terra, w czasie prac archeologicznych odsłonięto teren o powierzchni prawie pół hektara.

- Spodziewaliśmy się odkryć ślady niewielkiego sezonowego obozowiska, okazało się jednak, że trafiliśmy na pozostałości dużej osady kultury łużyckiej sprzed 3000 lat (tzw. późna epoka brązu) - informuje w przesłanym PAP komunikacie prasowym przedstawiciel Fundacji Ab Terra.

- Na przebadanym terenie znajdowała się prawdopodobnie część produkcyjna osady, zaś część mieszkalna leży zapewne w niewielkiej odległości, lecz niestety już poza terenem inwestycji - czytamy w dalszej części komunikatu.

Poza ruinami miasta, archeolodzy pozyskali również 1500 artefaktów, spośród których większość to przedmioty ceramiczne. Pozostałe, np. przedmioty z drewna, niestety uległy rozkładowi. Dalsze prace nie są łatwe, ponieważ archeolodzy muszą teraz oczyścić i posklejać tysiące drobnych elementów. Ustalili już jednak, że większość stanowi przedmioty codziennego użytku.

d3dj2po

- Bardzo ciekawym znaleziskiem jest np. tzw. naczynie sitowate. Jest podobne do współczesnego durszlaka, tylko że służyło zapewne do wyrobu twarogu i serów dwa i pół tysiąca lat temu. Różnica polega na materiale, z jakiego je wytworzono, a mianowicie wypalono je z gliny - podają eksperci. Archeolodzy uważają, że twaróg mógł być tu produkowany i przekazywany do mieszkalnej części osady.

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Poza sprzętem produkcyjnym i płytkimi paleniskami udało się również odkryć jamy zasobowe, czyli ówczesny rodzaj piwniczek służących za magazyn. Jednak poza pozostałościami starożytnego miasta, na terenie badań odnaleziono również ślady kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu i ślady działań z II Wojny Światowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dj2po

Podziel się opinią

Share
d3dj2po
d3dj2po
Więcej tematów