Warszawa: plac budowy odsłonił osadę sprzed 3000 lat

Niezwykłego odkrycia dokonano na warszawskiej Białołęce. W czasie pracy budowy basenu odsłonięte zostały pozostałości dużej osady kultury łużyckiej sprzed 3000 lat. Skala odkrycia zaskoczyła samych archeologów. 

Archeolodzy odkryli pozostałości osady sprzed 3 000 lat na warszawskiej Białołęce
Archeolodzy odkryli pozostałości osady sprzed 3 000 lat na warszawskiej Białołęce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

08.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Archeologiczne badanie ratownicze zostało zlecone przez Miasto St. Warszawa Dzielnicę Białołęka, przy ul. Ostródzkiej. Na ślad starożytnej osady natrafiono w czasie przygotowań do budowy miejskiego basenu. Jak podaje Fundacja Ab Terra, w czasie prac archeologicznych odsłonięto teren o powierzchni prawie pół hektara.

- Spodziewaliśmy się odkryć ślady niewielkiego sezonowego obozowiska, okazało się jednak, że trafiliśmy na pozostałości dużej osady kultury łużyckiej sprzed 3000 lat (tzw. późna epoka brązu) - informuje w przesłanym PAP komunikacie prasowym przedstawiciel Fundacji Ab Terra.

- Na przebadanym terenie znajdowała się prawdopodobnie część produkcyjna osady, zaś część mieszkalna leży zapewne w niewielkiej odległości, lecz niestety już poza terenem inwestycji - czytamy w dalszej części komunikatu.

Poza ruinami miasta, archeolodzy pozyskali również 1500 artefaktów, spośród których większość to przedmioty ceramiczne. Pozostałe, np. przedmioty z drewna, niestety uległy rozkładowi. Dalsze prace nie są łatwe, ponieważ archeolodzy muszą teraz oczyścić i posklejać tysiące drobnych elementów. Ustalili już jednak, że większość stanowi przedmioty codziennego użytku. 

- Bardzo ciekawym znaleziskiem jest np. tzw. naczynie sitowate. Jest podobne do współczesnego durszlaka, tylko że służyło zapewne do wyrobu twarogu i serów dwa i pół tysiąca lat temu. Różnica polega na materiale, z jakiego je wytworzono, a mianowicie wypalono je z gliny - podają eksperci. Archeolodzy uważają, że twaróg mógł być tu produkowany i przekazywany do mieszkalnej części osady.

Poza sprzętem produkcyjnym i płytkimi paleniskami udało się również odkryć jamy zasobowe, czyli ówczesny rodzaj piwniczek służących za magazyn. Jednak poza pozostałościami starożytnego miasta, na terenie badań odnaleziono również ślady kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu i ślady działań z II Wojny Światowej. 

Komentarze (92)