Windows Mobile 6.5 jest już gotowy

Windows Mobile 6.5 jest już gotowy

Windows Mobile 6.5 jest już gotowy
18.05.2009 11:06

Zespół Microsoft Developer Experience Team wybrał dość nietypowy sposób powiadomienia świata o nowej wersji Windows Mobile: ekipa napisała krótko i zwięźle na Twitterze: "For the record, Windows Mobile 6.5 is DONE... complete... looks really good IOHO and every bit functional". Emulatory i narzędzia programistyczne mają się pojawić latem, ale na razie Microsoft nie ujawnił daty oficjalnego debiutu nowego systemu na rynku.

Szef Microsoftu Steve Ballmer oficjalnie zaprezentował Windows Mobile 6.5 podczas lutowego Mobile World Congress. Panel użytkownika został całkowicie zmieniony, a system został zoptymalizowany pod kątem ekranów dotykowych. Smartfony z Windows mają być rozpoznawalne na pierwszy rzut oka dzięki przyciskowi ze znaczkiem Windows. Do pierwszych takich telefonów zaliczać się będą najprawdopodobniej zaprezentowane na MWC modele HTC Touch Pro 2. HTC Touch Diamond 2 i LG GM730, których premiery można się spodziewać w drugiej połowie tego roku. Obecnie nie wiadomo, czy będą one wyposażone w zaktualizowaną wersję. Nie wiadomo także, czy urządzenia już dostępne na rynku będzie można zaktualizować do najnowszej wersji WM.

Dwaj dyrektorzy Microsoftu opublikowali materiał wideo, w którym prezentują nowe funkcje Windows Mobile 6.5. Jak wszystko na to wskazuje, Microsoft zapożyczył nieco pomysłów od Apple'a, w wyniku czego np. przesunięcie palcem po ekranie aktywuje urządzenie. Poza tym prowadzący prezentację wydawali się być szczerze zachwyceni przyspieszeniem działania interfejsu. Nowe metody przeglądania nieodebranych rozmów albo odebranych e-maili można również obsługiwać za pomocą ruchów palcem; ogółem cały interfejs działa znacznie sprawniej.

Obraz
© Smartfon HTC Touch Pro 2 jako jeden z pierwszych będzie działał pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.5 (fot. HTC)

Zapowiadana wersja jest tylko przejściowym wariantem na drodze do Windows Mobile 7.0. Ta edycja była pierwotnie planowana przez Microsoft na początek tego roku. Ale prace nad przejściową wersją 6.5 rozpoczęły się w Redmond dopiero jesienią ubiegłego roku. Tym niemniej menedżer produktu Windows David Weeks w wywiadzie dla brytyjskiego serwisu internetowego mobilenews oświadczył, że jeszcze w tym roku na rynku ma się pojawić 31 modeli urządzeń wyposażonych w Windows Mobile 6.5.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)