Windows 8 uniemożliwi posiadanie Linuksa jako drugiego systemu?

Windows 8 uniemożliwi posiadanie Linuksa jako drugiego systemu?

Windows 8 uniemożliwi posiadanie Linuksa jako drugiego systemu?
Źródło zdjęć: © chip.pl
22.09.2011 13:10

Windows 8 będzie korzystał z mechanizmu Unified Extensible Firmware Interface (UEFI), dzięki czemu moment rozruchowy komputera jest m.in. przyjemniejszy dla oka. Jest to też pułapka dla większości dystrybucji linuksowych.

Zdaniem przedstawiciela firmy Red Hat, Windows 8 może uniemożliwić posiadanie dwóch systemów obok siebie, z czego jednym jest Linux. Czemu? Winnym jest UEFI, który ma na celu poprawić bezpieczeństwo użytkownika.

- Microsoft wymaga, aby maszyny, które otrzymają certyfikację Windows 8 i posiadały ten system zainstalowany, miały zaimplementowany tryb bezpiecznego rozruchu. Można to rozwiązać na dwa sposoby: Windows zostanie podpisany kluczem Microsoftu, a publiczna część klucza będzie zintegrowana ze wszystkimi systemami. Druga możliwość, to posiadanie przez partnerów OEM własnego klucza, którym byłyby podpisywane preinstalowane wersje Windows. To jednak uniemożliwiłoby uruchamianie pudełkowych systemów Windows na sprzęcie certyfikowanym dla Windows, a także niemożliwa byłaby instalacja nowych wersji Windows, chyba że partner OEM dostarczyłby nowy klucz. Najprawdopodobniej zastosowane zostanie więc pierwsze rozwiązanie. Komputer z kluczami Microsoftu i OEM nie uruchomi więc typowej dystrybucji Linuksa –. pisze Matthew Garrett na blogu.

Garrett przyznaje, że to tylko jego spekulacje, i że nie należy jeszcze panikować. Tym niemniej dodaje, że sygnalizuje potencjalny problem, który należy rozwiązać przed premierą systemu Microsoftu. Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl:"Nagie zdjęcia Scarlett Johansson to sprawka hakerów"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)