Windows 7 vs Vista - testy wydajności w grach

Windows 7 vs Vista - testy wydajności w grach

Windows 7 vs Vista - testy wydajności w grach
21.01.2009 14:31, aktualizacja: 21.01.2009 14:53

Publiczne udostępnienie wersji beta Windows 7 pociągnęło za sobą lawinę mniej lub bardziej sensacyjnych wiadomości związanych z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu. Wśród rozmaitych artykułów, zawierających wiele przemyśleń i fantazji autorów, znalazły się również materiały bardzo rzeczowo opisujące wrażenia zabawy z OS-em. W ostatnich dniach wielkim zainteresowaniem internautów cieszyły się m.in. testy bety Windows 7 przeprowadzone na najbardziej wymagających grach komputerowych. Czego mogą spodziewać się fani elektronicznej rozrywki po "siódemce"? Zapraszamy do lektury.

Jeśli mielibyśmy wytypować grupę osób, która w pierwszych miesiącach po premierze oraz zainstalowaniu Visty na swoim komputerze, osiągnęła największy poziom frustracji i zniecierpliwienia, to postawilibyśmy na graczy komputerowych. Za świetne streszczenie całej sytuacji może posłużyć archiwalny artykuł "Gry: czyżby przełom? Vista wreszcie przegoniła Windows XP?", w którym opisujemy jak po 1,5 roku od momentu premiery systemu sterowniki do kart graficznych osiągnęły wreszcie poziom, dzięki któremu wydajność komputera w Viście i XP była niezwykle zbliżona.

Windows 7 również dla graczy? Testy z Testfreaks.com oraz bit-tech.net

Microsoft zapowiada oczywiście, że Windows 7 przyniesie zmiany o jakich nam się nie śniło. "Siódemka" ma być systemem szybkim, niezawodnym, nowoczesnym, bezpiecznym i przy tym wszystkim tak lekkim, że udźwigną go nawet netbooki (szerzej na ten temat w artykule "Windows 7 vs Linux - będzie wojna o netbooki?). Użytkownicy mają jednak swoje wątpliwości - nie jest bowiem tajemnicą, że bazą dla "wielkiej siódemki" jest właśnie Vista.

Choć do premiery Windows 7 pozostało jeszcze trochę czasu, to niektóre serwisy już teraz pokusiły się o dokonanie krótkiego porównania działania gier komputerowych wersji beta systemu z Vistą. Wyniki z dwóch źródeł prezentujemy poniżej:

"Windows 7 Gaming Performance or Lack Thereof and Random Thoughts - :Testfreaks.com" - testy na grach Crysis oraz FarCry 2:

Crysis DX9, ustawienia wysokie, rozdzielczość 1680×1050, 2x antyaliasing:

Obraz
© (fot. IDG)

FarCry2 - DX9 oraz DX10 - ustawiania najwyższe, 2x antyaliasing:

Obraz
© (fot. IDG)
Obraz
© (fot. IDG)

"First Look: Windows 7 Beta Performance - :Bit-tech.net" - testy na grach Crysis, Left 4 Dead oraz Call of Duty: World at War:

Obraz
© (fot. IDG)
Obraz
© (fot. IDG)
Obraz
© (fot. IDG)

Nie jest źle - będzie lepiej

Z powyższych testów jasno wynika, że Windows 7 prezentuje się aktualnie znacznie lepiej niż Vista w momencie premiery (testy przeprowadzane były już na SP3). Choć Vista odnotowuje nieco lepsze wyniki, to trzeba ponownie przypomnieć, że porównujemy produkt obecny na rynku od bardzo dawna i wielokrotnie poprawiany z betą.

Na koniec kilka argumentów za tym, że W7 raczej nie rozczaruje graczy:
- System wprowadzi DirectX 11, który jest skokiem jakościowym w porównaniu do 9 (10 w Viście niemal nic nie zmieniła),
- System będzie mniej niż Vista obciążał pamięć RAM,
- Nowoczesne sterowniki dla kart graficznych - Microsoft tym razem na bieżąco porozumiewa się z producentami.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)