Windows 7 SP 1 w 2010. Warto czekać?

Windows 7 SP 1 w 2010. Warto czekać?
Źródło zdjęć: © Windows

26.10.2009 15:00, aktual.: 26.10.2009 16:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Service Pack 1 do Windows 7 zostanie udostępniony przez Microsoft prawdopodobnie dopiero w październiku 2010 roku. Wiele osób twierdzi, że w związku z tym warto poczekać z zakupem systemu i w zamian za lekkie opóźnienie uzyskać pewność, że otrzyma się w pełni dopracowany produkt. Firma analityczna Gartner postanowiła zająć własne stanowisko w tej sprawie.

Wiele osób twierdzi, że data oficjalnej premiery Windows 7 w żaden sposób nie wpłynie na ich decyzję o zmianie dotychczasowego systemu operacyjnego. Na forach internetowych, w tym również wśród komentarzy pod naszym artykułem "Premiera Windows 7. Narodziny systemu", pełne są opinii typu "Jestem sceptyczny do nowego produktu i poczekam jakiś czas na pierwsze poważne luki i łatania powyższych. Pierwsze programy do usuwania śmieci, czyszczenia rejestru i inne cuda." (Alaksyn). Marketingowi Microsoftu na pewno nie pomagają również opinie niektórych ekspertów: "Dwa ruchy i... jesteśmy w Windows 7".

Obraz
© (fot. Microsoft)

Postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom kilka argumentów "za" i "przeciw" szybkiej przesiadce w nowe środowisko operacyjne Windows 7. Podkreślmy, że dyskusja dotyczy jedynie sprawy aktualizacji systemu oraz odległej premiery Windows 7 SP 1. Pozostałe opinie o nowych funkcjach i możliwościach Windows 7 możecie poznać z pozostałych artykułów w PC World (patrz: ramka).

Obawy: "Windows 7 przed SP1 powtórką z Visty?"

Wejście na rynek Windows XP i następnie Windows Vista kilka lat temu dobitnie uświadomiło, że przed opublikowaniem pierwszego pakietu aktualizacyjnego Service Pack 1 nowe systemy operacyjne Microsoftu są bardzo nieprzyjazne dla użytkowników. Najwięcej zastrzeżeń do Visty miały osoby, które używały systemu do zadań bardziej zaawansowanych niż zwykłe przeglądanie Sieci i przygotowywanie dokumentów, m.in. administratorzy IT oraz gracze komputerowi. Problem z oboma systemami był na tyle poważny, że złośliwi do tej pory twierdzą, iż Vista pełną użyteczność uzyskała dopiero po udostępnieniu Service Pack 2 (SP2), a Windows XP - po zainstalowaniu Service Pack 3 (SP3).

Microsoft zapowiedział opublikowanie Windows 7 Service Pack 1 dopiero na 1. miesięcy po premierze OS, czyli w październiku 2010 roku. Warto zaznaczyć, że dla osób w pełni zadowolonych z leciwego XP termin ten nie wydaje się odległy, a przejście na Windows 7 - priorytetowe. W końcu wiadomo, że wsparcie dla starszej wersji Windows będzie dostępne aż do 2014 roku. Zresztą, po co teraz kupować "niekompletny" (jak twierdzą jego przeciwnicy) Windows 7, skoro załatana Vista w końcu działa dobrze?
Potencjalni klienci Windows 7 zadają więcej pytań o stabilność systemu i jego zgodność z oprogramowaniem. Użytkownik rtm napisał: "Vista po poprawkach stała się obecnie znośnym systemem, choć potrafi się bez wyraźnego powodu przyciąć na kilka minut (moi znajomi też na to narzekają). Nie widzę powodu by natychmiast dokonywać upgrade''u systemu. Interesuje mnie natomiast problem zgodności systemu ze oprogramowaniem na rynku w zależności od wersji systemu. Gdy kupiłem laptopa do domu, miałem na nim Vistę Home Premium. Ponieważ wykorzystuje go również w pracy chciałem zainstalować potrzebne mi programy, lecz część z nich nie dała się uruchomić. Od producenta oprogramowania dowiedziałem się, że programy działają, ale tylko z Vistą Business. Ciekawe czy z 7 będzie tak samo".

Podobne pytania i wątpliwości można mnożyć, pomimo, że Microsoft robi wszystko by przekonać użytkowników o stabilności systemu. Nie bez powodu w Sieci pojawiają się kolejne informacje o aplikacjach ułatwiających przejście na Windows 7 (np. Windows 7 Upgrade Advisor) czy zgodności pakietów różnych firm z systemem (np. Symantec i rodzina antywirusów Norton).

Nadzieje: "Windows 7 nie potrzebuje systemu SP1. Działa dobrze bez tego!"

Jak zawsze jest jednak druga strona medalu. Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem Windows 7 przed udostępnieniem aktualizacji Service Pack 1 jest fakt, że od premiery Visty Microsoft diametralnie zmienił sposób dystrybucji krytycznych łatek poprawiających działanie systemu. Obecnie, w środowisku Windows 7. firma może oferować użytkownikom najnowsze aktualizacje w mniejszych pakietach po kilka lub kilkanaście łatek tygodniowo - bez potrzeby publikowania całości w potężnym Service Packu. Rozwiązanie to jest nie tylko przyjemniejsze dla użytkowników, ale świadczy również o tym, że Microsoft ma doskonałe narzędzie umożliwiające bardzo szybką reakcję na najważniejsze problemy.
Firma analityczno-badawcza Gartner pokusiła się o stwierdzenie wprost, że osoby zastanawiające się nad zakupem Windows 7 nie powinny czekać ze swoją decyzją na premierę Service Packa 1. Analitycy z Gartner przekonują, że 2014 dla XP to bardzo bliski termin, a premiera Windows 7 jest na tyle ważna dla Microsoftu, że nie zostawi on klientów bez wsparcia w postaci częstych aktualizacji. Wielu innych ekspertów dodaje, że Windows 7 już w momencie premiery działa bardzo stabilnie - w końcu Microsoft wyciągnął wnioski z nietrafionej premiery Visty i udostępnił wcześniej liczne wersje testowe Windows 7.
Paradoksalnie, argumentem przemawiającym za Windows 7 w tej sprawie, jest również jeden z najczęściej powtarzanych zarzutów wobec systemu. "Przecież Windows 7 to nie nowość, tylko zwykły Windows Vista Service Pack 3 w nowej szacie" - powtarzają na forach internetowych krytycy najnowszego OS Microsoftu. Cóż, jeśli przyjąć takie założenie, to faktycznie nikt nie powinien mieć obaw co do "siódemki" - w końcu Vista już po aktualizacji SP2 zagwarantowała wysoką stabilność pracy.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)