Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!
27.04.2009 12:30, aktualizacja: 27.04.2009 13:30

Redakcja PC World uzyskała dostęp do polskojęzycznej edycji Windows 7. Przyjrzeliśmy się systemowi i sprawdziliśmy, w których miejscach Microsoft musi nad nim jeszcze popracować.

Rodzima kompilacja, o której mowa to 64-bitowy build 707. (RC Escrow), który jest ostatnią edycją oddaną testerom przez Release Candidate. System tak doprawdy jest anglojęzyczną kompilacją z polską paczką językową MUI.

Obraz
© Na pierwszy rzut oka wszysło wskazuje, że system jest w pełni spolszczony... (kliknij, aby powiększyć) (fot. IDG)

Po instalacji systemu i pobraniu polskiego MUI rozpoczęliśmy proces spolszczenia systemu. Można tego dokonać w ustawieniach regionalnych i językowych systemu. Wystarczy po prostu wskazać odpowiedni plik cab na dysku i po chwili można zmienić domyślny język systemu.

Obraz
© ...elementy menu Start również są po polsku... (kliknij, aby powiększyć) (fot. IDG)

Tuż po pierwszym uruchomieniu system wita napisem _ Trwa uruchamianie systemu Windows _. Po zalogowaniu się widzimy dookoła rodzime nazwy elementów, czyli _ Kosz _, _ Komputer _, _ Dokumenty _, a na gadżecie _ Pogoda _ informację: bezchmurnie.

Tak to wygląda na pierwszy rzut oka, postanowiliśmy jednak zobaczyć czy rzeczywiście wszystkie elementy zostały spolszczone. Po chwili okazało się, że jednak nie. Na pierwsze kwiatki natrafiliśmy w module _ Właściwości Komputera _. Na kolejne w _ Panelu sterowania _, np. w sekcji _ Programy i funkcje _ znajduje się opcja _ Run programs made for previous versions of Windows _.

Obraz
© ...po chwili jednak trafilismy na pierwsze niedociągnięcia. (kliknij, aby powiększyć) (fot. IDG)

Pomimo tego takich niedociągnięć jest naprawdę niewiele. Wszystkie najczęściej używane komponenty systemu zostały spolszczone w 100%. Widać więc, że lokalizacja Windows 7 znajduje się w zaawansowanym stadium. Kto wie, a być może edycja RC pozbawiona już będzie wszelkich anglojęzycznych "wstawek".

Obraz
© Najczęściej używane moduły systemu są w pełni spolszczone. (kliknij, aby powiększyć) (fot. IDG)

.Microsoft potwierdził oficjalnie, że publiczna premiera Windows 7 RC będzie miała miejsce 5 maja. Już w tym tygodniu system trafi w ręce subskrybentów MSDN i TechNet Plus.

Znanych też jest już kilka faktów odnośnie funkcjonalności kandydata na wersję finalną. Najciekawszą z nich jest tryb XP Mode, który będzie dostępny w edycjach dla użytkowników biznesowych. Dzięki niemu będzie możliwe uruchamianie starszych programów (napisanych z myślą o Windows XP) w środowisku wirtualnym pod kontrolą najnowszych okienek.

Z innych ciekawostek wspomnieć warto o rozszerzonej obsłudze pamięci operacyjnej w edycjach 64-bitowych. W Home Basic i Starter będzie to zaledwie 8 GB, w Home Premium 1. GB, ale już takie edycje jak Professional i Ultimate obsłużą do 192 GB pamięci! Najtańsze edycje (Starter i Home Basic) nie otrzymają natywnego wsparcia dla obsługi multimediów zakodowanych z użyciem AAC, H.264 i MPEG-2 oraz funkcji Remote Media Experience dla Windows Media Playera. Wszystkie edycje natomiast wspierać będą do 20 połączeń z wykorzystaniem funkcji SMB.
Koniec prac nad Windows 7 przewidziany jest we wrześniu br.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (248)