Windows 7: pierwsze szczegóły na temat downgrade'u do Windows XP

Windows 7: pierwsze szczegóły na temat downgrade'u do Windows XP

Windows 7: pierwsze szczegóły na temat downgrade'u do Windows XP
Źródło zdjęć: © Windows
16.04.2009 13:04

Każdy, kto zakupi Windows 7, może pod pewnymi warunkami zastosować zamiast niej starszą wersję Okien. Microsoft przyznaje prawo do downgrade'u przede wszystkim klientom firmowym na wypadek, gdyby stosowane przez nich programy nie działały pod aktualną wersją systemu Windows. Taki zabieg nie jest niczym nowym, ale więcej zainteresowania wzbudził dopiero wraz z pojawieniem się Windows Visty: ta wersja systemu była tak nieudana, że wielu klientów korporacyjnych wolało pozostać przy Windows XP.

W następstwie tego prawo do downgrade'u, stanowiące od samego początku jeden z warunków licencji, było interpretowane przez wielu klientów, którzy nigdy wcześniej o nim nie słyszeli, jako wydane "po fakcie" przyzwolenie Microsoftu na stosowanie przez rozczarowanych nabywców Visty ich ulubionego Windows XP, co miałoby stanowić pewnego rodzaju rekompensatę za wypuszczenie kiepskiego systemu. Tak się jednak składa, że downgrade OS-u nie jest możliwy w wersjach przeznaczonych do użytku prywatnego (Home), lecz tylko w wersjach Vista Business, Enterprise i Ultimate i to tylko wtedy, jeśli systemy te zostały nabyte z licencjami OEM, Producent Systemów (OEM System Builder) albo też z licencjami masowymi.

Obraz
© (fot. IDG)

Obecnie w Sieci atmosferę podgrzewają dwie pogłoski związane z prawem do downgrade'u. Według pierwszej z nich Microsoft tradycyjnie już także w Windows 7 będzie gwarantował prawo stosowania zamiast wersji 7 systemu Windows XP, co wywołuje wiele zainteresowania. Druga plotka mówi, że Microsoft do kwietnia 201. roku pozwoli Hewlettowi-Packardowi na zastępowanie Windows 7 systemem Windows XP.

Chodzi tu o dwie różne rzeczy: w pierwszym przypadku o prawo downgrade'u, a w drugim o przeprowadzanie downgrade'u, które wielu producentów komputerów chętnie wykonuje na życzenie swoich klientów.

Prawo do downgrade'u jest nieograniczone czasowo. Jeśli tylko spełnione są odpowiednie wymagania, każdy, kto ma licencję na Vistę, może także w przyszłości zamiast niej stosować Windows XP. Szczegóły tego zagadnienia są skomplikowane, a według Microsoftu decydujące są tutaj warunki licencji EULA: w tejże licencji prawo do przejścia na wcześniejszą wersję systemu jest przyznawane albo nie.

Limity czasowe to zupełnie inna sprawa. Jeśli producent komputerów chce wyręczać swoich klientów w procesie downgrade'u, potrzebuje do tego odpowiednich nośników instalacyjnych i kluczy licencyjnych. A tych z kolei nie ma w nieograniczonej ilości: producenci OEM, którzy chcieliby oferować klientom komputery z preinstalowanym XP zamiast Visty, będą zaopatrywani w takie klucze jeszcze do 3. sierpnia 2009 roku (ten temin był już wielokrotnie przekładany). Zapasy magazynowe mogą być jednak uszczuplane bez ograniczeń. Klienci, którzy nie zdążą na czas z zakupem takich komputerów, będą musieli zająć się downgrade'em we własnym zakresie.

I właśnie tutaj kryje się clou plotki: jak potwierdza Microsoft zapytany przez heise online, producenci OEM tacy jak HP po ukazaniu się Windows 7 jeszcze przez pół roku będą mogli zamawiać licencje na XP, aby w okresie przejściowym wyręczać klientów pragnących dokonać downgrade'u –. w tym przypadku z Windows 7 na Windows XP. Rzeczniczka producenta software'u potwierdza jednak, że szczegóły tej propozycji nie zostały jeszcze ustalone.

Mimo tego należy się spodziewać, że –. podobnie jak w przypadku Visty – prawo do downgrade'u zostanie przyznane właścicielom przewidzianych dla firm wersji Windows 7 Professional i Enterprise oraz Ultimate, przy czym możliwy będzie downgrade nie tylko do bezpośredniego poprzednika (Visty), ale też do wcześniejszego Windows XP. Z drugiej zaś strony należy się spodziewać, że takie prawo tak jak poprzednio nie będzie przyznawane nabywcom wersji Home.

Plotki mają jeszcze inny emocjonujący aspekt: jeśli kwietniowy termin 2010 roku jest prawdziwy i jeśli odliczymy od tego pół roku, podczas którego miałyby być wydawane licencje na XP, to termin premiery Windows 7 przypada na październik 2009. To zgadzałoby się z kolei z przypuszczeniami, według których Microsoft nie zamierza po raz kolejny przegapić sezonu bożonarodzeniowego.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)