Windows 7: Microsoft przygotowuje program rabatowy

Windows 7: Microsoft przygotowuje program rabatowy

09.01.2009 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft zaprezentował swoim partnerom OEM procedury aktualizacyjne z systemu Windows Vista do Windows 7. Krążą pogłoski, że firma uruchomi program pozwalający dokonać aktualizacji do "siódemki" po niższej cenie lub nawet za darmo – ale tylko tym klientom, którzy na krótko przed rynkową premierą Windows 7 dokonają zakupu kompletnego komputera z preinstalowaną Vistą. Inauguracja systemu rabatowego ma nastąpić 1 lipca 2009 roku.

Podobny pomysł był już realizowany przez Microsoft przy okazji wprowadzenia na rynek Visty. Koncern chciał zachęcić do jej zakupu tych klientów, którzy na krótko przed premierą nowej wersji Windows wahali się, czy wydawać pieniądze na jej poprzedniczkę.

Program rabatowy jest ograniczony do tych wersji Visty, które są preinstalowane na oferowanych w handlu detalicznym kompletnych zestawach komputerowych dużych producentów OEM –. nie dotyczy on więc licencji pudełkowych (wolumenowych). Oprócz tego klienci uczestniczący w programie nie będą mieli swobody w wyborze wersji: aktualizacja zostanie zaproponowana tylko do konkretnej odmiany Windows 7 – a więc Home Premium, Professional (zastąpi wersję Business) lub Ultimate. Wersje Home Basic i Starter Edition nie będą objęte programem.

Zaskakująco wczesne przygotowania do wprowadzenia na rynek Windows 7 to dla znawców branży kolejny wyraźny znak problemów Microsoftu z akceptacją Visty wśród użytkowników komputerów. Poniżej oczekiwań wypada nie tylko sama sprzedaż detaliczna –. również liczne firmy pozostają do tej pory wierne systemowi Windows XP.

Jedną z podjętych przez Microsoft prób zwiększenia popularności Visty była inicjatywa skierowana do producentów OEM, a polegająca na możliwości dostarczania klientom nośników z systemem Windows XP dla komputerów z preinstalowaną Vistą –. czyli de facto prawo do downgrade'u. Ponieważ praktyka ta miała pozytywny wpływ na sprzedaż Visty, termin, do którego producenci mogą dostarczać wspomniane nośniki, został jeszcze raz przedłużony – do połowy 2009 roku. Po jego upływie klienci zainteresowani downgrade’m będą musieli we własnym zakresie zdobyć nośniki instalacyjne i klucze CD starszej edycji systemu Windows.

Podczas konferencji Professional Developers Conference (PDC) jesienią ubiegłego roku Microsoft przekazał pierwsze informacje na temat Windows 7 –. obecnie gotowa jest jego pierwsza wersja beta. Niebawem ta edycja systemu zostanie zaoferowana do pobrania za darmo, jednak jej kopie krążą już nieoficjalnymi kanałami w Sieci.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)