Windows 10: Znamy datę premiery i ceny!

Windows 10: Znamy datę premiery i ceny!

Windows 10: Znamy datę premiery i ceny!
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
01.06.2015 08:45, aktualizacja: 01.06.2015 12:42

Dzięki informacjom, które pojawiły się na stronach amerykańskiego sklepu Newegg, znamy już datę premiery i ceny poszczególnych wersji systemu Windows 10. Nie są to wprawdzie jeszcze informacje oficjalne, ale można z dużym prawdopodobieństwem zakładać ich prawdziwość.

[Aktualizacja] Nie trzeba było długo czekać na oficjalną odpowiedź Microsoftu. Gigant z Redmond przerwał milczenie w sprawie premiery Windowsa 10. Jak się okazuje, będzie ona miała miejsce miesiąc wcześniej, niż wynikało z informacji sklepu Newegg.

Microsoft ogłosił, że od 29 lipca Windows 10 będzie dostępny na 190 rynkach, jako bezpłatna aktualizacja systemów Windows 7 oraz Windows 8.1. Użytkownicy indywidualni mają rok, aby skorzystać z bezpłatnej aktualizacji. Kiedy urządzenie rozpocznie pracę z Windows 10, Microsoft zapewni mu bieżące aktualizacje funkcjonalne przez cały okres jego eksploatacji bez żadnych dodatkowych kosztów.

Już teraz użytkownikom Windows zaczynają pojawiać się powiadomienia o rychłej dostępności nowego systemu i możliwości zapisania się do newslettera, który nas powiadomi o dostępności aktualizacji, kiedy ta będzie już na serwerach Windows Update.

[Oryginalna wiadomość] Newegg to sklep zbyt duży, a informacje, które omyłkowo pojawiły się na jego stronach są zbyt szczegółowe i konkretne, by wzięły się znikąd. Można więc spokojnie przypuszczać, że przedstawiciele sklepu otrzymali te dane bezpośrednio od Microsoftu i zbyt szybko umieścili ją w jego serwisie internetowym.

Jeżeli okażą się one prawdziwe, Windows 10 trafi do sprzedaży 31 sierpnia 2015 roku. Za Windows 10 Home w wersji OEM (przypisaną do konkretnego komputera) będziemy musieli zapłacić 109 dolarów (ok. 400 złotych), natomiast za Windows 10 Professional – 149 dolarów (ok. 560 złotych). To ceny, które są zbliżone do obecnych kosztów nabycia systemu Windows 8.1 w odpowiadających im wersjach.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Microsoft oczywiście nie chciał potwierdzić wszystkich informacji, ale też im nie zaprzeczył. Zapewniono jedynie, że aktualizacje do Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone będą oferowane początkowo (w pierwszym roku) za darmo. Microsoft już wcześniej informował, że Windows 10 będzie dostępny tego lata, natomiast bez podawania konkretnych dat. W tym kontekście przeciek na stronie sklepu Newegg wydaje się więc wiarygodny.

Co ciekawe, Newegg opublikował nawet minimalne wymagania sprzętowe systemu Windows 10:

• Procesor: 1 GHz lub szybszy
• Pamięć RAM: 1 GB (dla wersji 32-bitowej) lub 2 GB (dla wersji 64-bitowej)
• Wolne miejsce na dysku: 16 GB
• Karta graficzna: obsługująca Microsoft DirectX 9 oraz sterownik WDDM
• Konto założone w usługach Microsoftu
• Dostęp do internetu

Ciężko te wymagania podsumować inaczej niż stwierdzeniem "nie ma się czego bać". Oczywiście są to wymagania minimalne i dla płynnej, szybkiej pracy systemu warto jednak zaopatrzyć się w szybszy komputer, ale nawet z tym nie powinno być problemu.

Z perspektywy Microsoftu w tym roku zapowiada się całkiem gorące lato...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Projekt Ara: Google pokazało w pełni sprawny telefon

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)