Winda kosmiczna według Chińczyków. Twierdzą, że stworzyli doskonały materiał

Chińczycy twierdzą, że stworzyli materiał zdolny do utrzymania windy kosmicznej. Rzekomo jeden centymetr kwadratowy powierzchni jest w stanie wytrzymać nacisk 800 ton. Stworzenie takiego urządzenia pozostaje jednak wciąż wątpliwym.

Winda kosmiczna według Chińczyków. Twierdzą, że stworzyli doskonały materiał
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

29.10.2018 | aktual.: 29.10.2018 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua informują, że stworzyli nanorurki węglowe tak wytrzymałe, że można je wykorzystać do budowy windy kosmicznej. Według naukowców, ich nowatorski materiał ważący zaledwie 1,6 grama, mógłby utrzymać 160 słoni, czyli około 800 ton.

Nanorurki mogą znaleźć zastosowanie w praktycznie wszystkich dziedzinach. Prawdopodobnie mogłyby całkowicie zrewolucjonizować inżynierię, kosmonautykę, czy przemysł zbrojeniowy. Jedną z pierwszych koncepcji zaproponowanych przez twórców projektu jest wykorzystanie ich do stworzenia tzw. windy kosmicznej.

Projekt windy kosmicznej wydaje się totalnym science-fiction, i znacznie odbiega od rzeczywistości. Teoretycznie za główny problem w budowie takiej infrastruktury uznaje się materiał, który będzie w stanie wytrzymać ogromne naprężenie i nacisk. Kolejnymi problemami byłyby silne wiatry, huragany a nawet trzęsienia ziemi.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Chińczycy twierdzą, że rozwiązali problem materiału. Według ich analizy, winda kosmiczna może powstać. Jednak tylko w konkretnym rodzaju budowli, a potencjalnych schematów powstało już co najmniej kilka.

Wedle teorii Chińczyków, węglowe nanorurki miałyby posłużyć jako pionowe szyny dla windy. Według koncepcji NASA, opracowanej ponad 10 lat temu, materiał potrzebny do stworzenia windy kosmicznej musi posiadać wytrzymałość na poziomie 7 gigapaskali. Natomiast opracowany przez naukowców z Chin nanorurka osiąga 80 gigapskali, a jak twierdzą, można ją zwiększyć nawet do 300 gigapaskali.

Obraz
© SCMP

Nawet jeśli ludzkość będzie zdolna wykorzystać chińskie nanorurki do stworzenia windy kosmicznej, to nie ma pewności, że człowiek w niej przeżyje. Nadal pozostaje seria ograniczeń, spowodowanych miałkością ludzkiego organizmu. Jeśli ludzie mieliby korzystać z windy, należałoby rozwiązać między innymi problem związany z silnym promieniowaniem, emitowanym przez Pas Van Allena.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Kolejną przeszkodą mogą być silne przeciążenia - nadważkość. Jeśli jechaliście kiedyś windą na 30 czy wyższe piętro, to mogliście odczuć efekty tego stanu. Teraz wyobraźcie sobie wznosić się windą na ponad 100 kilometrów w górę i dodajcie do tego fakt, że aktualnie jedna z najszybszych wind porusza się z prędkością 60 km/h. Byłaby to bardzo uciążliwa podróż.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

wiadomościkosmiczna windanasa
Komentarze (99)